Podél silně opevněné hranice, která odděluje Korejský poloostrov, došlo v pondělí k vzácnému a nesmírně významnému incidentu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Jihokorejská armáda potvrdila, že vypálila varovné výstřely a vyslala stíhačky poté, co sever vyslal drony, které narušily výsostný vzdušný prostor jihu.

Jedná se údajně o první takovýto závažný incident narušení území za poslední půl desetiletí, v jehož důsledku Soul v reakci na něj rovněž vyslal přes hranici pozorovací letouny. Severokorejské drony pronikly hluboko na území jihu, což vedlo k dočasnému zastavení civilních komerčních letů v Soulu a jeho okolí.

„Jihokorejská armáda zjistila pět dronů ze Severní Koreje, které překročily hranici, a jeden doletěl až do severní části regionu jihokorejského hlavního města, která je vzdálená asi hodinu jízdy,“ uvedl jihokorejský sbor náčelníků štábů podle agentury Associated Press.

„Armáda reagovala varovnými výstřely a vysláním stíhaček a útočných vrtulníků, aby severokorejské bezpilotní letouny sestřelila,“ pokračuje zpráva založená na oficiálních vojenských prohlášeních. „Útočné vrtulníky vypálily dohromady 100 střel, ale podle ministerstva obrany nebylo bezprostředně známo, zda byl některý ze severokorejských dronů sestřelen.“

Pouze jeden z pěti bezpilotních letounů byl pozorován, jak letí zpět přes hranici do Severní Koreje, zatímco ostatní zmizely z radarů, uvádí jižní velení.

Mezi pozorovacími protiopatřeními schválenými v reakci na to náčelníci štábů uvedli, že jejich pozorovací letouny vyfotografovaly citlivé severokorejské objekty, z nichž drony obvykle operují.

Značně rychlá reakce jihu na proniknutí dronů přes hranici měla za následek havárii letounu s posádkou. Soul identifikoval, že jeden z jeho lehkých bitevních letounů KA-1 havaroval při startu, v důsledku čehož se oba piloti bezpečně katapultovali.

„Naše armáda bude na tento druh severokorejské provokace důkladně a rozhodně reagovat,“ uvedl na tiskovém brífinku generálmajor Lee Seung-o, mluvčí jihokorejského sboru náčelníků štábů.

Napětí podél militarizované hranice již bylo vysoké kvůli tomu, že Pchjongjang letos odpálil rekordní počet balistických a jiných raket, včetně dvojice vypálené minulý týden směrem na Japonsko. Do konce roku 2022 zbývají dny, analytici vysledovali více než 90 raket vypálených v tomto roce.

„Severní Korea v roce 2022 odpálila nejméně 92 balistických a jiných raket – více než v kterémkoli předchozím roce,“ spočítal v nové zprávě deník The New York Times. „Každá z nich byla v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, které zemi zakazují testovat balistické rakety, stejně jako jaderná zařízení.“

Pondělní čerstvý incident ilustruje, jak blízko jsou znepřátelené strany Korejského poloostrova k tomu, aby kdykoli vypálily na své vojenské prostředky. Režim Kim Čong-una rovněž vyjadřuje hněv nad nedávnými americko-korejskými vojenskými cvičeními, kterých se účastnily americké bombardéry s jadernými zbraněmi a stíhačky F-22 stealth, které přelétaly nad poloostrovem a regionálními vodami.