Náměstek polského ministra zahraničí Arkadiusz Mularczyk dal německé vládě ultimátum v souvislosti s jejími nedávnými reparačními požadavky. (Foto: Flickr)

„Německo má nyní na výběr: buď zasedne k jednacímu stolu s Polskem, nebo tuto otázku vzneseme na všech mezinárodních fórech – v OSN, Radě Evropy a Evropské unii,“ řekl.

V září Varšava požádala Německo o reparace ve výši 1,3 bilionu eur za škody způsobené během druhé světové války. Polská vláda se před několika týdny aktivizovala i na mezinárodní úrovni.

S cílem podpořit porozumění pro své požadavky se obrátila s oficiální nótou na 51 států EU, NATO a Radu Evropy. Kromě toho se Polsko chce v budoucnu zaměřit na dvoustranná jednání a plánování mezinárodní konference s dalšími údajně postiženými zeměmi.

„Německá vláda nemůže tuto záležitost odsunout až do příštích voleb,“ stěžuje si Mularczyk, který je zároveň oficiálním polským zástupcem pro reparace. „O této otázce je třeba vést dialog, jinak by to pro naše sousedství bylo velmi špatné.“ Kromě toho zdůraznil „zásadní“ mimopolitický význam požadavku, neboť jde také „o důstojnost Polska“.

Německá vláda považuje otázku reparací za definitivně vyřešenou. Mulartczyk naopak kritizoval Německo za to, že od 50. let 20. století provádí politiku „utajování, promlčování a zapomínání“. Politik upozornil, že „mezi Německem a Polskem by se neměly zametat žádné věci pod koberec“.

Zdroj: jungefreiheit.de