Ukrajinská média v neděli začala tvrdit, že leteckou základnou Machulišče v Minské oblasti v Bělorusku otřásl velký výbuch, podle zpráv bylo poškozeno ruské letadlo. Očití svědci hovoří o dvou explozích v nedělních ranních hodinách. (Foto: Youtube)

„Podle předběžných zpráv dopravní policie zastavila auta na několika místech v okolí letecké základny a zkontrolovala kufry a doklady řidičů,“ uvedla Ukrajinska pravda, která se rovněž odvolává na přítomnost záchranných vozidel na místě. Nyní se však v AFP objevilo další potvrzení, že na letišti byl pravděpodobně zničen ruský vojenský letoun.

Tajní agenti údajně k útoku použili bezpilotní letouny a poté se proplížili zpět přes hranice a z Běloruska. Zprávu od pondělního rána přináší také agentura Reuters.

Běloruská protilukašenkovská opozice nyní tvrdí, že šlo o úspěšnou sabotážní operaci, jejímž cílem bylo ruské letadlo. Informaci prozradili úředníci pracující pod exilovou běloruskou opoziční vůdkyní Světlanou Tichanovskou:

„Partyzáni… potvrdili úspěšnou speciální operaci, jejímž cílem bylo vyhodit do povětří vzácné ruské letadlo na letišti v Machuliščích u Minsku,“ napsal na Twitteru Franak Viacorka, blízký poradce opoziční předákyně Světlany Tichanovské.

Je to nejúspěšnější diverze od začátku roku 2022,“ dodal.

Dva Bělorusové, kteří operaci provedli, použili bezpilotní letouny, dodal s tím, že již opustili zemi a jsou v bezpečí.

Sama Tichanovská také zvážněla: „Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří nadále vzdorují ruské hybridní okupaci Běloruska & bojují za svobodu Ukrajiny.“ Svou opoziční činnost dlouho vykonávala v exilu v Litvě a dříve v Polsku, nedávno byla také v nepřítomnosti souzena Lukašenkovým soudním systémem.

Dále tvrdila, že letadlo mělo hodnotu 330 milionů eur, přičemž jiné opoziční mediální zdroje identifikovaly, že šlo o pozorovací letoun A-50.

Ruský letoun A-50U „Mainstay“ je skutečně velmi velký a drahý pozorovací letoun v provozu ruského letectva, jak podrobně uvádí The Drive:

Cíl je zde velmi důležitý, bez ohledu na to. Letouny A-50 jsou prostředky s velmi nízkou hustotou a vysokou poptávkou a jsou jednou z hlavních výhod Ruska oproti Ukrajině, pokud jde o vzdušnou válku. Letouny A-50 poskytují všeobecný plošný vzdušný dohled a schopnosti vzdušného velení a řízení. Kromě toho, a to je pravděpodobně nejdůležitější, poskytují kritickou schopnost radarového sledování „pohled dolů“ pro ruské letecké operace.

„Jako takové mohou nejen vytvářet ‚vzdušný obraz‘ hluboko na Ukrajině, ale zahrnují také detekci nízko letících letadel, která pozemní radary daleko nevidí,“ pokračuje zpráva. „To je v současné době primární operační režim pro ukrajinské letouny kdekoli v blízkosti ruského ‚překryvu‘ komplexních protivzdušných schopností, který zasahuje hluboko do území kontrolovaného Ukrajinou.“

Ukrajina spolu se svými západními podporovateli dlouhodobě obviňuje Bělorusko z napomáhání válečným snahám Kremlu tím, že umožňuje, aby jeho území bylo využíváno jako nástupní prostor pro ruská letadla, drony a vojáky. Z tohoto důvodu by hlavní ruské prostředky zaparkované v Bělorusku skutečně byly pravděpodobným cílem sabotážních útoků ukrajinské a běloruské exilové opozice. Zejména letoun A-50 je v rámci ruského arzenálu považován za vzácný vzhledem ke své velikosti a nákladům.

Níže jsou uvedeny oficiální záběry tohoto obrovského pozorovacího letounu v akci…

Pokud se skutečně jednalo o úspěšnou sabotážní operaci s cílem vyřadit tak velký a cenný ruský prostředek, je velmi pravděpodobné, že sabotérům pomohla zpravodajská služba některé ze zemí NATO, možná za účasti USA, Velké Británie nebo Polska. To i vzhledem k obtížnosti toho, co by bylo zapotřebí k provedení takového útoku na citlivé vojenské zařízení a k tomu, aby mu to prošlo.

Zdroj: zerohedge.com