Ukrajinská vláda se chlubí víkendovým postupem na východě země „ohromující“ rychlostí, zatímco pokračuje rozsáhlá protiofenzíva, kterou Kyjev oznámil před více než týdnem. (Foto: Twitter)

Také západní zpravodajské titulky hojně odrážejí nový optimismus po měsících soustavného ruského ovládání východu, které se v poslední době podél frontové linie dostalo do patové situace.

„Ukrajinské jednotky postupují na východě Ukrajiny a osvobozují další města a vesnice. Jejich odvaha ve spojení se západní vojenskou podporou přináší ohromující výsledky,“ oznámil mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Vyzval Západ, aby pomohl udržet tempo proti ruským frontovým liniím, a dodal v prohlášení: „Je nezbytné pokračovat v posílání zbraní na Ukrajinu. Porazit Rusko na bojišti znamená získat mír na Ukrajině.“

V sobotu ruská armáda vydala vzácné potvrzení o „přeskupení“ svých sil v Charkovské oblasti. Kyjev a jeho západní podporovatelé považují toto prohlášení za přiznání ústupu: „K dosažení cílů speciální vojenské operace na osvobození Donbasu bylo přijato rozhodnutí o přeskupení ruských jednotek dislokovaných v Balaklijské a Izjumské oblasti, aby posílily úsilí podél doněcké fronty,“ vysvětlilo ministerstvo obrany.

Zástupce náčelníka ukrajinské vojenské správy Charkovské oblasti Roman Semenucha mezitím ve veřejném televizním vysílání oznámil osvobození nejméně 40 měst a vesnic: „Můžeme oficiálně oznámit osvobození více než 40 obcí. Situace se neuvěřitelně rychle mění a takových [deokupovaných] osad je mnohem, mnohem více,“ řekl.

„Situace je dynamicky pozitivní. A skutečně se situace mění,“ dodal s tím, že těchto 40 osad jsou místa, kde mají ukrajinské síly nyní situaci zcela pod kontrolou. V komentáři popřel, že by šlo pouze o strategické stažení ruských sil z těchto frontových linií a jejich rozmístění jinde, ale že-

„V mnoha oblastech fronty probíhají prudké, zuřivé boje a vše je velmi, velmi obtížné. Pokud mluvíme o vojenské složce, pak je prostě třeba být trpělivý.“

V některých případech se zdá, že do měst, která ruská armáda držela několik měsíců za sebou, pronikla ukrajinská protiofenzíva, například do Kupjanska na východě Ukrajiny, který sloužil jako strategický zásobovací uzel ruských sil.

Ukrajinské síly vstoupily také do klíčového města Izium. Na sociálních sítích se objevila řada videí, na nichž ukrajinští vojáci pózují s ukořistěnými ruskými zbraněmi a tanky.

Podle deníku The Moscow Times proruští představitelé Doněcka přiznali, že zesílené boje způsobují na východě země napětí v prokremelských silách:

Zdá se, že ukrajinský tlak zastihl ruské jednotky do značné míry nepřipravené. Moskva v pátek překvapivě oznámila, že do Charkova vysílá posily, přičemž na snímcích ve státních médiích byly vidět tanky, dělostřelectvo a podpůrná vozidla, jak se v kolonách pohybují po prašných cestách.

Denis Pušilin, proruský separatistický představitel, v sobotu uvedl, že situace ve městě Lyman v Doněcké oblasti je „velmi obtížná“ a že se bojuje také v „řadě dalších lokalit“, zejména v severní části regionu.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zálužnyj v neděli uvedl, že jeho armáda poprvé od zahájení invaze před více než půl rokem vytlačila ruské síly ze severu Charkova do vzdálenosti 50 km od hranic s Ruskem.

Ve vesnicích v blízkosti ruských hranic, včetně města Kozač Lopan, byly viděny a hojně uváděny ukrajinské vlajky.

Očekávejte brzkou eskalaci ruské války v zastoupení USA. Protiofenzíva vedená NATO se zbraněmi NATO vyvíjí tlak na Putina uvnitř Ruska. To může vést ke změně statusu ze „zvláštní operace“ na vyhlášení války a použití mnohem agresivnějšího přístupu.

Kim Dotcom

V současné době se v médiích objevují zvěsti, že Moskva se chystá vydat formální vyhlášení války, na rozdíl od současné omezené „speciální operace“ – což by znamenalo větší mobilizaci napříč složkami ozbrojených sil a společnosti. Tlak v moskevských politických kruzích na Putina, aby tak učinil, bude v souvislosti s pozitivní dynamikou ukrajinských sil nadále narůstat, neboť USA a NATO pokračují v chrastění již tak stabilně proudícími zbraňovými systémy.

Zdroj: zerohedge.com