Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Kyjev je připraven na vstup do NATO a země se domnívá, že ji aliance potřebuje. (Foto: Flickr)

„Moje pozice je velmi jednoduchá: jsme připraveni na vstup do NATO díky úrovni naší armády a našich odborníků. Reformy, které provádíme, nepotřebuje podle mého názoru nikdo jiný, ani NATO, ani EU, potřebujeme je především my, naši lidé… Nedostáváme to, čeho jsme schopni, s čím počítáme. Prosíme a mluvíme o tom, že si myslíme, že NATO nás potřebuje a že bez Ukrajiny nebude pevná EU,“ prohlásil Zelenskyj v průběhu fóra YES Brainstorming v pátek.

Zelenskyj prohlásil, že Kyjev nedostal přímou podporu Washingtonu pro vstup do NATO, Ukrajina se však může na USA spolehnout.

„Můžeme (na USA spoléhat), protože, jak se mi zdá, máme dnes vztahy na jiné úrovni. Ano, nedostali jsme, řeknu vám upřímně, přímou pozici pro vstup Ukrajiny do NATO,“ prohlásil Zelenskyj v průběhu akce YES Brainstorming v pátek, když odpovídal na otázku, jestli může Ukrajina spoléhat na USA. Vyslovil zároveň názor, že Rusko bude sílit, když nebude Ukrajiny přijata do NATO.

„Myslím si, že pokud chcete, aby bylo Rusko silnější, neberte Ukrajinu (do NATO). Nejde ani o protiváhu Rusku. Tak se říká, a je tomu opravdu tak. Vidíme přece, kdo je silný,“ dodal Zelenskyj.

Nejvyšší rada Ukrajiny opravila v prosinci roku 2014 dva zákony a odmítla mimoblokový status země. V červnu roku 2016 byly přijaty dodatečné novely zákonů, které označují vstup do NATO za cíl zahraniční politiky země.

V únoru roku 2019 schválil ukrajinský parlament novely ústavy, které zakotvily linii na integraci do EU a NATO. Ukrajina se stala šestým státem, který získal status partnera NATO s rozšířenými možnostmi.