Zelenského představitelé nyní otevřeně hovoří o možném „strategickém stažení“ z obléhaného východního města Bachmut. (Foto: Twitter)

Stalo se tak poté, co sám Zelenskyj prohlásil, že není připraven nařídit pokračování obrany města za každou cenu.

Podle všeho obě strany utrpěly obrovské ztráty, ale Rusko má převahu v dělostřelecké palbě, která trvá nepřetržitě, i proto, že kremelské síly mají město téměř zcela obklíčené. Podle serveru The Hill:

Ukrajinský prezidentský poradce v úterý uvedl, že vojáci se mohou „strategicky stáhnout“ z města Bachmut, které bylo v posledních několika měsících ohniskem intenzivních a brutálních bojů.

Alexander Rodňanskij řekl CNN, že ukrajinská armáda se z města zatím nestáhla, ale Kyjev se možná brzy rozhodne, že náklady na udržení Bachmutu „převáží nad přínosy“.

„Naše armáda samozřejmě zváží všechny možnosti,“ řekl CNN Zelenského pobočník. „Zatím město drží, ale pokud to bude nutné, strategicky se stáhne, protože nehodláme obětovat všechny naše lidi jen tak pro nic za nic.“

Prezident Zelenskyj rovněž přiznal, že obrana města se pro jeho síly ukázala jako „nejtěžší“. Ve vzácných komentářích však zakladatel skupiny Wagner Jevgenij Prigožin uvedl, že ukrajinské síly ve středu pokračují v tvrdém odporu. Podle něj zatím vrhají do Bachmutu obrovské množství živé síly.

„Ukrajinská armáda vrhá do Arťomovska další zálohy a snaží se město udržet ze všech sil,“ uvedl Prigožin, který použil ruský název pro Bachmut, ve zvukové zprávě zveřejněné tiskovou službou společnosti Wagner. „Desetitisíce bojovníků ukrajinské armády kladou zuřivý odpor. Krvavost bojů roste každým dnem.“

Nedávné záběry z nitra města skutečně ukazují válkou zničenou pustinu plnou trosek…

Jak jsme již dříve informovali, vysloužilý americký mariňák bojující na Ukrajině tento týden řekl ABC News, že frontové linie jsou „mlýnkem na maso“, kde vojáci přežívají v průměru „čtyři hodiny“.

V úterním projevu Zelenskyj řekl o ruské straně něco podobného: „Rusko vůbec nepočítá s lidmi, posílá je neustále šturmovat naše pozice,“ a přiznal, že „intenzita bojů se jen zvyšuje“.

Různé aktualizované mapy bojů, které kolují mezi válečnými pozorovateli, neustále ukazují, že Rusové Ukrajince téměř obklíčili…

Zdroj: thehill.com