Olena Zelenská varovala, že pokud západní země nebudou pokračovat ve finanční podpoře, hrozí Ukrajincům „smrtelné nebezpečí“. (Foto: Flickr)

První dáma Ukrajiny hovořila v neděli s Laurou Kuenssbergovou den poté, co republikánští senátoři v USA zablokovali klíčový návrh zákona o pomoci.

Ten by Ukrajině poskytl podporu ve výši více než 60 miliard dolarů (47,8 miliardy Kč).

V projevu několik hodin po ruském raketovém útoku řekla: „Pokud se svět unaví, nechá nás prostě zemřít.“

Bílý dům varoval, že americké finanční prostředky pro Ukrajinu by se mohly brzy vyčerpat, ale republikáni dohodu o schválení další pomoci zdrželi.

Výměnou za jejich podporu se snaží dosáhnout kompromisu ze strany prezidenta Joea Bidena a demokratů v Kongresu ohledně financování opatření na amerických hranicích.

Prezident Biden prohlásil, že neschválení pomoci Ukrajině by bylo „darem“ pro prezidenta Vladimira Putina, a varoval, že historie bude „tvrdě soudit ty, kteří se obrátili zády k věci svobody“.

Téměř dva roky od nezákonné ruské invaze na Ukrajinu vyjádřila první dáma vážné znepokojení nad zpožděním financování.

V exkluzivním rozhovoru, který bude odvysílán v neděli, řekla Olena Zelenská BBC, že zpomalení pomoci představuje pro její zemi „smrtelné nebezpečí“.

Řekla: Zelenská prohlásila: „Opravdu potřebujeme pomoc. Jednoduše řečeno, tato situace nás nesmí unavit, protože pokud se tak stane, zemřeme.

„A pokud se svět unaví, jednoduše nás nechá zemřít.“

První dáma pokračovala: „Velmi nás bolí, když vidíme známky toho, že vášnivá ochota pomáhat může vyprchat.

„Je to pro nás otázka života. Proto nás bolí, když to vidíme.“

Velká Británie také naléhá na politiky ve Washingtonu, aby se dohodli na dohodě pro Ukrajinu.

Zdroj: bbc.com