Jeden z bloků prvního stupně nosné rakety Sojuz-FG se neoddělil ve stanovenou dobu, což možná vedlo k havárii, oznámily Sputniku dva zdroje, kteří jsou obeznámení se situací.

„Na prvním stupni jsou čtyři bloky, ještě jsou označovány jako boční. Jeden pracuje dvě minuty. Podle předběžným údajům se jeden z bloků ve vrchní části neoddělil a spodní částí narazil do druhého stupně. Došlo k havarijnímu vypnutí motoru druhého stupně," vysvětlil jeden ze zdrojů agentury.

Druhý zdroj tyto informace potvrdil: „Podle předběžných údajů je zachycen úder jednoho ze čtyř bloků prvního stupně do centrálního bloku druhého stupně. Podle telemetrie získané z rakety je zaznamenáno snížení tlaku v nádržích motoru druhého stupně."

Podle něj automatický systém mohl tento výpadek považovat za kritický a okamžitě spustil havarijní záchranu, čímž se kapsule s kosmonauty oddělila od porouchaného stupně.

Další zdroj z raketového průmyslu oznámil, že příčinou havárie mohlo být i nefungování pyropatrony oddělení bloku prvního stupně od druhého.

„Nebo nefungoval pyropatron, který měl boční blok odhodit stranou, nebo se něco stalo s ozubením, které se nachází ve vrchní části bočního bloku stupně," upřesnil.

Havárie

Ve čtvrtek během startu nosné rakety Sojuzu MS-10 s novou posádkou došlo k havárii. Na palubě byli členi mise MKS-57/58 — ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague. Nouzově přistáli v Kazachstánu. Jejich životy nejsou ohroženy.

Roskomos vytvořil havarijní komisi. Vladimir Putin je o celé události informován.

Naposledy k podobné situaci došlo v roce 1983. Zdroj uvedl, že Rusko pozastavilo starty s posádkami na palubě.