Arménský premiér Nikol Pašiňan prohlásil, že v případě nesprávného posouzení geopolitického významu situace v Náhorním Karabachu by Evropa měla „očekávat Turecko u Vídně“, což podle jeho názoru souvisí s ankarskou imperialistickou politikou. (Foto: Pixabay)

„Očekávám jasné stanovisko. Pokud mezinárodní společenství nesprávně zhodnotí geopolitický význam této situace, měla by Evropa očekávat Turecko u Vídně,“ řekl Pašiňan během rozhovoru pro Bild v rámci odpovědi na otázku, jaká opatření by mělo Německo v současné situaci podniknout.

Podle Pašiňana se „Náhorní Karabach a Arménie nyní staly frontou civilizace“.

„Problém je v tom, že Arméni na Jižním Kavkaze jsou poslední překážkou expanze Turecka na sever, jihovýchod a východ. Turecká imperialistická politika sahá mnohem dále než na Jižní Kavkaz. Podívejme se na akce Turecka ve Středomoří, Libyi a na Středním východě, v Iráku a Sýrii,“ řekl předseda vlády Arménie.

Pašiňan zdůraznil, že současná eskalace v Náhorním Karabachu má mezinárodní význam ze tří důvodů.

„Za prvé proto, že, jak jsem řekl, Turecko rekrutuje a přepravuje teroristy ze Sýrie, aby bojovali proti Náhornímu Karabachu a Arménii. Za druhé, do tohoto procesu je zapojena turecká armáda. To ukazuje imperialistickou politiku Turecka, jehož kroky směřují k obnovení ‚turecké říše‘,“ řekl Pašiňan v interview pro německé noviny.

Řada států, včetně Ruské federace a Francie, vyzvala strany ke zdrženlivosti. Turecko prohlásilo, že poskytne Ázerbájdžánu veškerou požadovanou podporu v souvislosti s dalším zhoršením situace v Náhorním Karabachu.