Ruský ministr Sergej Lavrov promluvil po jednání se svým egyptským protějškem Samehem Shoukrym o různých tématech. (Foto: Wikimedia)

Zaměřil se například na plány USA vyslat lodě do Černého moře, podněcování militaristických nálad Kyjeva či na možné neuvážené akce Ukrajiny. Co všechno z jeho strany zaznělo?

„Pokud jde o vojenskou aktivitu Spojených států, včetně plavby lodí v Černém moři, dochází k tomu pravidelně. Nyní je to prováděno obzvláště agresivně a je to doprovázené agresivní rétorikou, kdy se kladou otázky, co dělá Ruská federace na hranici s Ukrajinou. Odpověď je velmi jednoduchá: žijeme tam, je to naše země. Nicméně otázka o tom, co Spojené státy podnikají prostřednictvím svých lodí a vojáků, kteří neustále organizují nějaké akce prostřednictvím NATO na Ukrajině, tisíce kilometrů od vlastního území, zatím stále zůstává nezodpovězena,“ řekl Lavrov k výsledkům jednání s egyptským protějškem Samehem Shoukrym.

„Všem odpovědným zemím, s nimiž komunikujeme, a Turecko je jednou z nich, důrazně doporučujeme analyzovat situaci, věčná bojovná prohlášení kyjevského režimu a varujeme je před podněcováním militaristických nálad,“ nechal se slyšet Lavrov po jednání.

„Domnívám se, že jsme se v roce 2014 měli poučit. Bohužel tomu tak zatím není. Zatím nevidíme potvrzení této pravdy, osvojené, jak jsme doufali, všemi, kteří podporovali protiruské rusofobní nálady ukrajinského vedení a kteří povzbuzovali absenci jakékoli přání i minulé vlády, i současné vlády v Kyjevě, plnit mezinárodní právní dohody zakotvené v rezoluci Rady bezpečnosti, která schválila minské dohody. To by mohlo skončit špatně, protože ve snaze o obnovení svého hodnocení by mohl současný kyjevský režim přistoupit k neuváženým akcím,“ míní Lavrov.

„Kyjev po majdanu (také tzv. revoluce důstojnosti, pozn. red.) zaútočil na svůj vlastní lid a od té doby vede válku proti svému vlastnímu lidu, které prohlásil za teroristy, ačkoli obyvatelé Donbasu na nikoho jiného na dalším území Ukrajiny nezaútočili,“ uvedl na tiskové konferenci.

Zdroj: snews.com