Ministryně obrany Jana Černochová potvrdila, že Česká republika daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. (Foto: Flickr)

Podle jejích slov poslala Ukrajina seznam požadavků na pomoc a naše země si z něj vybrala pomoc v podobě dělostřelecké munice. Jak dodal ministr zahraničí Jan Lipavský, ČR zvažuje i další formu pomoci.

Jak dodala Černochová, Ukrajina nás o personální pomoc nepožádala. 

„Na základě žádosti zástupců Ukrajiny předložíme jako resort ministerstva obrany vládě ČR návrh, který by směřoval k materiální pomoci, o kterou nás žádali. Jedná se o dodávku vojenského materiálu a techniky na pokrytí aktuálních operačních potřeb ukrajinských sil. Konkrétně jde o dělostřeleckou munici ráže 152 mm. Je to prodiskutováno se zástupci Generálního štábu a byl by to dar,“ uvedla.

Ministr zahraničí Lipavský za nejhorší možný scénář označil vojenskou invazi Ruska na území Ukrajiny. To považuje za scénář, který si nikdo nepřeje a který se diplomaté snaží odvrátit.

„Pozice České republiky je v této situaci pevná a neměnná. Připravujeme se na nejhorší možný scénář a jsme připraveni podpořit sankce vůči Ruské federaci,“ uvedl Lipavský.

Podle jeho mínění je ale nutné, aby bylo Česko připraveno.

Následně na tiskové konferenci konstatoval, že ,,zpravodajské informace, které máme k dispozici ukazují na koncentraci zhruba stotisícové armády ve vysokém stupni bojové připravenosti, která může zaútočit”.

Záležitostí se bude podle jeho slov zabývat každý den vnitroresortní skupina, která dnes na ministerstvu zahraničí vznikla.