Americká média se zajímají o ruskou munici ráže 12,7 x 55 mm a o zbraně, které tuto munici používají. (Foto: Creative Commons)

Americký časopis The National Interest charakterizoval tuto munici jako „jednu z nejpodivnějších mezi aktivně používanými“, ale zároveň zdůrazňuje, že má „extrémní“ zastavovací sílu.

„Silné, ale krátké tělo je nanejvýš vhodné pro odpalování těžkých kulek létajících při nízké rychlosti, což činí náboje tohoto kalibru užitečnými pro zasažení různých zvláštních cílů,“ uvádí publikace.

V článku se rovněž píše, že náboje ráže 12,7 x 55 mm jsou určeny k zasažení nepřítele v moderní neprůstřelné vestě, kterou nelze prostřelit municí ráže 9 x 39 mm. Náboje 12,7 x 55 mm se používají při střelbě ze speciálních velkoplošných odstřelovacích pušek a útočných revolverů RŠ-12.

The National Interest zvlášť vyzdvihl velkoplošný útočný automat AŠ-12 (ŠAK-12), pro který je taková munice nejvhodnější. Zároveň konstatoval, že má automat zajímavé ergonomické vlastnosti, které ho odlišují od tradičních modelů sovětských a ruských střelných zbraní.

Již dříve The National Interest označil za „smrtící zbraň“ ruskou velkoplošnou ostřelovací pušku Dragunov (SVDK). A jak uvádí publikace, vojenské operace v Sýrii umožnily ruským vojákům tuto zbraň odzkoušet v boji. Podle časopisu byla SVDK o hmotnosti 6,5 kg navržena tak, aby zasáhla cíle i přes neprůstřelné vesty.

Zdroj:  nationalinterest.org