Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny důrazně odsoudilo ruské útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP) v Enerhodaru, k nimž došlo 5. srpna. (Foto: Twitter)

Citujeme:

„Zprávy z jednání s ruskou stranou jsou v rozporu se zákonem: „[…] na pozadí cynického videoprojevu zveřejněného prezidentem Ruské federace na hodnotící konferenci smluvních stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, [v němž tvrdil], že Ruská federace nemá v úmyslu použít na Ukrajině jaderné zbraně, se Rusko uchýlilo k četným provokacím na jaderném zařízení.“

„Možné následky zasažení fungujícího reaktoru se rovnají použití atomové bomby.“

Podrobnosti: Ministerstvo zahraničí připomnělo, že počátkem srpna ruské síly přesunuly vojenská nákladní auta a terénní vozy plné zbraní do areálu 1. a 2. bloku ZNPP, které jsou v současné době v servisu. Dne 5. srpna ruské síly použily dělostřelectvo k ostřelování území v blízkosti ZNPP.

Po třech úderech bylo poškozeno vysokonapěťové napájecí vedení ZNPP a Záporožské tepelné elektrárny.

Ministerstvo zahraničních věcí vyzvalo mezinárodní společenství, aby „v zájmu bezpečnosti celého světa“ urychleně přijalo opatření, která donutí Rusko osvobodit ZNPP a zajistit Ukrajině plnou kontrolu nad ní.

Energoatom oznámil dva ruské útoky na ZNPP v pátek 5. srpna. Při prvním útoku byly zaznamenány tři údery v blízkosti průmyslového areálu a zasaženo bylo vysokonapěťové vedení.

Později ruské síly zaútočily na ZNPP pomocí raketových systémů MLRS (raketové systémy s vícenásobným odpalováním) a zasáhly oblast v blízkosti energetického bloku obsahujícího jaderný reaktor.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS naopak tvrdí, že to byly „ukrajinské granáty a jen náhodou nezasáhly důležité objekty“ s ropou a topným olejem, „což zabránilo většímu požáru a možné radiační havárii v největší evropské jaderné elektrárně.“

Zdroj: pravda.com.ua