Americké aplikace, jako je WhatsApp, v reálném čase přenášejí data třetím stranám, a to navzdory prohlášením o šifrování typu end-to-end. Uvedl to zakladatel messengeru Telegram Pavel Durov. (Foto: Flickr)

Ve svém příspěvku na Telegramu se odkazoval na zprávu FBI a vyšetřování The Rolling Stone. V něm se uvádí, že WhatsApp a iMessage poskytovaly FBI údaje o uživatelích v reálném čase ve většině případů bez nařízení soudu.

Podle Durova vývojáři messengerů na příkaz amerických úřadů zavádí v aplikaci backdoory, které tajné služby používají pro hackování chytrých telefonů a získání soukromé informace o uživatelích. Aplikace jako Anom a Signal byly od počátku financovány vládními agenturami, uvedl.

„Slyšel jsem, že naši američtí konkurenti jsou nespokojeni s tím, že nemohou dosáhnout stejného růstu, jako Telegram, i přes významné investice do marketingu (to, v co Telegram nikdy neměl investovat peníze). Ale aby se s námi srovnali, musí se nejprve ujistit, že jejich akce jsou v souladu s marketingovými prohlášeními. Do té doby budou úniky dat a bezpečnostní problémy v jejich aplikacích bohužel zůstanou nevyhnutelnými,“ uzavřel Durov.

Dříve chatovací aplikace Telegram pro chytré telefony a počítače si z obchodu Google Play stáhla více než miliarda uživatelů.