Syrské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že americká ropná společnost podepsala dohodu s rebely vedenými Kurdy, kteří kontrolují severovýchodní ropná pole, což označilo za nelegální dohodu zaměřenou na „krádež“ syrské ropy. Informuje o tom Reuters. (Foto: Wikimedia)

Prohlášení ministerstva zveřejněné ve státních médiích nejmenovalo firmu zapojenou do dohody se Syrskými demokratickými silami (SDF), což je aliance, která s pomocí USA převzala části severní a východní Sýrie od Islámskému státu*.

Představitelé SDF na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali. Také v neděli nebyl poskytnut žádný komentář od amerických úředníků.

Je třeba poznamenat, že prohlášení vyšlo pár dní po slyšení výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Tam se americký senátor Lindsey Graham a ministr zahraničí Mike Pompeo zmínili o dohodě mezi SDF a Washingtonem. Graham poznamenal, že americká strana chce modernizovat pole na severovýchodě země.

„Dohoda trvala o něco déle, než jsme doufali, a nyní jsme konečně v procesu její realizace," odpověděl ministr zahraničí. Pompeo ani Graham také neupřesnili, s kým Kurdové uzavřeli dohodu.

„Damašek co nejdůrazněji odsuzuje dohodu podepsanou mezi Syrskými demokratickými silami a americkou ropnou společností o krádeži syrské ropy pod záštitou a podporou americké administrativy“, uvádí se v syrském prohlášení. "Tato dohoda je neplatná a nemá žádný právní základ,“ dodává se.

Začátkem února bylo oznámeno, že Spojené státy se rozhodly rozšířit dvě největší základny v Sýrii. Bylo poznamenáno, že tímto způsobem Washington bude i nadále udržovat svou přítomnost v oblasti ropných polí v regionu. Navzdory oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení z ropných polí Washington zvyšuje svou přítomnost na územích kontrolovaných Lidovými obrannými jednotkami (YPG/PKK).

Sýrie vyprodukovala asi 380 000 barelů ropy denně před ozbrojeným konfliktem který začal v roce 2011. Damašek od té doby ztratil kontrolu nad většinou polí, která se nacházejí na východním břehu Eufratu v provincii Dajr az-Zaur. Nyní jsou pole ovládána militanty.

Zdroj:  reuters.com