Ještě nedávno měla düsseldorfská restaurace Im Schiffchen vyhledávanou hvězdu Michelin a očekávala otevření po karanténě. (Foto: Michelin)

Podle Global Times však vše pokazilo prohlášení majitele zařízení Jean-Claude Bourgueil, který na Facebooku oznámil, že „Číňanům vstup zakázán“. Nyní přišelci z Číny bojkotují restauraci a Michelin ji odstranil ze svého hodnocení.

Nejvýznamnější hodnocení restaurací na světě, průvodce Michelin, podle Global Times odstranil známou restauraci z Düsseldorfu ze své webové stránky. Kritiku vyvolalo chování majitele restaurace, který řekl, že Číňané v ní nejsou vítáni.

Majitel a šéfkuchař Im Schiffchen Jean-Claude Bourgueil nedávno na Facebooku oznámil, že jeho restaurace se po karanténě znovu otevře. Současně podnikatel zdůraznil: „Číňanům vstup zakázán!!!“

Toto prohlášení vyvolalo u mnohých pobouření, zejména u čínské komunity žijící v Německu. Uživatelé internetu vyjádřili v komentářích rozhořčení a vyzvali k bojkotu restaurace. Sám Bourgueil, který následně označil své výroky za „bezmyšlenkové“, a pokusil se ujistit, že jeho útok nebyl namířen proti lidu Čínské lidové republiky, ale proti vládě této země, nemohl hněv uklidnit. Nešťastný příspěvek byl smazán, ale zjevně to nepomohlo.

Podle publikace se Michelin rozhodl reagovat na incident, nikoli bez výzvy čínské komunity. V pátek 15. května průvodce na své stránce na čínské sociální síti WeChat kritizoval diskriminační prohlášení německého šéfkuchaře restaurace a oznámil své rozhodnutí vyjmout Im Schiffchen ze seznamu doporučených zařízení. A opavdu, jak Global Times zdůrazňuje, na oficiální webové stránce průvodce Michelin již v neděli nebylo možné restauraci najít.

Kromě toho hodnocení instituce výrazně pokleslo na mnoha jiných platformách, a například na Google Review činil pouze 2,2 z 5. Čínští aktivisté v Německu, včetně místního zvláštního výboru ČLR pro boj s pandemií, požádali o podporu tisk, a řada publikací následně incident zveřejnila.

Žu Wei, odborník na styk s veřejností na Čínské univerzitě politologie a práva, je přesvědčen, že incident není náhodný a odráží nárůst rasismu a xenofobie v důsledku pandemie koronaviru. Podle analytiků některá západní média a politici úmyslně nafukují zvěsti okolo Číny a pokoušejí se očerňovat čínský lid, což přitahuje „ne příliš přemýšlivé“ lidi.

Zdroj: pz.cz, globaltimes.com