Pentagon plánuje nákup sovětských letadel, jednat se má o útočný vrtulník Mi-24 a letadlo An-2. Právě tyto stroje jsou totiž nutné pro výcvik instruktorů Námořní pěchoty Spojených států amerických, píše RT s odkazem na oznámení o možné smlouvě. (Foto: Wikimedia)

„V letové fázi taktických kurzů a kurzů se zbraněmi budou v rámci realistického cvičného nepřítele vystupovat dvě letadla, která poskytne dodavatel. Budou použita během plnění letových cvičení v souladu s rozkazy velitele MAWTS-1,“ uvádí se v dokumentu.

Mi-24 je sovětský útočný vrtulník. Kvůli kombinaci ochrany a palebné síly dostal přezdívku Létající bojové vozidlo pěchoty (BVP). Stroj má mnoho modifikací a kromě ruských silových složek je ve výzbroji dalších 58 zemí světa. Po rozpadu varšavského bloku dostaly Spojené státy od Německa tři až šest takových strojů – slouží k výcviku protiletadlových střelců.

An-2 je sovětské víceúčelové letadlo. Do provozu bylo uvedeno v roce 1947 a dodnes se vyrábí v ČLR. Je ve výzbroji armád 23 zemí.

Zdroj: rt.com