Účet britského autora na YouTube měl v době odstranění více než 900 tisíc odběratelů. Sociální video platforma potvrdila, že David Icke si více nebude moci založit nový účet. (Foto: Youtube)

Video platforma YouTube ve vlastnictví společnosti Google zablokovala účet britskému autorovi a lektorovi Davidu Icke, jehož média hlavního proudu často označují za konspiračního teoretika.

Icke měl porušit pravidla YouTube komunity tím, že zveřejnil údajně zavádějící informace o pandemii koronavirus.

Bývalý fotbalista  v rozhovoru pro London Real a na jiných internetových platformách prezentoval kontroverzní tvrzení týkající se šíření, původu koronavirus a vědecky prokázaných tvrzení, že stanice 5G sítě oslabují imunitu lidského organismu.

"YouTube má jasná pravidla zakazující jakýkoliv obsah, který zpochybňuje existenci a přenos onemocnění Covid-19, tak jak to tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO) a Národní zdravotní služba Spojeného království (NHS). Kvůli pokračujícímu porušování těchto pravidel jsme zablokovali YouTube kanál Davida Icke, " uvedla ve svém prohlášení pro BBC video platforma.

Icke kanál na YouTube měl v době odstranění více než 900 tisíc odběratelů. Sociální video platforma potvrdila, že David Icke si více nebude moci založit nový účet.

Zákaz následuje po tom, jak se k podobnému kroku uchýlil i Facebook, který odstranil Icke stránku v pátek.

Mediální prezentování lékaři jako Dr. Christian Jessen a Adam Kay vyzvali před tím všechny sociální sítě, aby Icke odstranili ze svých platforem.

V jejich snaze o cenzuru nepohodlných názorů jejich podpořilo i Centrum boje proti digitální nenávisti (CCDH), které tvrdí, že Icke spiklenecké teorie týkající se onemocnění Covid-19 vidělo více než 30 milion lidí

"Chválíme YouTube za jejich řízení proti kanálu Davida Icke," uvedl Imran Ahmed, výkonný ředitel CCDH. "Stále však existuje síť kanálů a stínových zesilovačů, které propagují obsah pana Icke, který je třeba odstranit."

Centrum boje proti digitální nenávisti (CCDH) požádalo i další sociální sítě, aby následovaly tento příklad a dodalo: "Nastal čas, aby Instagram a Twitter následovaly Facebook a YouTube tím, že odstraní Icke a jeho obsah z jejich platforem.

"Lži v době globální pandemie stojí mnoha životy. V případě, že se v tomto směru nekoná okamžitě, nás všechny to vystavuje riziku."

Debata o cenzuře

Rozhovor Davida Icke zveřejněném minulý měsíc na kanálu London Real podnítil službu YouTube, aby zakázala všechny videa tzv. konspirační teorie falešně spojující příznaky koronavirus s mobilními telefonními sítěmi 5G.

YouTube následně přistoupil k dalšímu zákazu jakéhokoliv materiálu, který:

  • naznačuje, že koronavirus neexistuje
  • obsahuje lékařský neopodstatněné diagnostické rady týkající se viru
  • vysloveně popírá účinnost pokynů týkajících se sociálního distancování a izolace, které vydaly WHO a / nebo místní zdravotnické orgány

Některé skupiny hájící lidská a občanská práva již dříve vyjádřili obavy z "rostoucí online cenzury ohledně informací souvisejících s pandemií koronavirus" ze strany hlavních sociálních sítí.

"Občané chápou, spojují si kontext a důvěřují informacím, nikoli prostřednictvím tvrdých omezení sdílení informací, ale prostřednictvím svobodného fóra na šíření myšlenek a názorů," napsali 16. dubna ve svém dopise adresovaném YouTube.

John F. Kennedy o svobodě projevu a kontroverzních názorech

V dubnu 196I pronesl 35. prezident Spojených států John F. Kennedy před vydavateli tisku projev , ve kterém se vyjádřil i ke snahám cenzurovat nepohodlné názory:

"Bez diskuse a bez kritiky žádná administrativa ani země nemůže být úspěšná – a žádná republika nemůže takovýmto způsobem přežít. Proto athénský zákonodárce Solón prohlásil za zločin, pokud se občan stráni kontroverze. Proto je i naše tisk chráněná Prvním dodatkem – jako jediný podnik v Americe je zvlášť chráněn ústavou. Ne bavit a bavit, ne zdůrazňovat triviálnost a sentiment, ne dávat veřejnosti pouze to, co chce … ale informovat, vzdělávat, burcovat, zrdkadliť, formulovat a zdůrazňovat naše nebezpečí a naše příležitosti, naznačit naše krize a naše rozhodnutí, vést, formovat , vzdělávat a někdy dokonce rozzlobit si veřejné mínění. "

Celý projev Johna F. Kennedyho:

Zdroje: iv.sk