Západ se blíží k poskytnutí významné letecké síly Ukrajině v okamžiku, kdy prezident Zelenskyj nadále naléhá na země NATO, aby „uzavřely nebe“. (Foto: Twitter)

Britský ministr obrany Ben Wallace oznámil, že Británie poprvé pošle ukrajinským silám vrtulníky.

Zatímco Británie již poslala bezpilotní letouny, jedná se o první poskytnutí pilotovaných letounů od začátku ruské invaze. Nový transfer má zahrnovat tři vrtulníky Sea King, které britské ministerstvo obrany nedávno vyřadilo z aktivní služby, spolu s dalšími 10 000 dělostřeleckými náboji.

Do země údajně dorazil jeden vrtulník, který bude využíván při pátracích a záchranných operacích. „V posledních šesti týdnech byly ve Spojeném království vyškoleny ukrajinské posádky, aby mohly létat a provádět údržbu letounu pro zajištění pátracích a záchranných schopností,“ uvádějí mezinárodní zprávy založené na Wallaceově tiskovém brífinku.

„Naše podpora Ukrajině je neochvějná. Tyto dodatečné dělostřelecké náboje pomohou Ukrajině zajistit území, které v posledních týdnech získala zpět od Ruska,“ řekl Wallace během návštěvy Norska.

Britské ministerstvo obrany nedávno uvedlo, že se domnívá, že ruská armáda je pravděpodobně blízko vyčerpání svých sebevražedných dronů dodaných Íránem, které již několik měsíců pustoší ukrajinská města a zejména národní energetickou infrastrukturu.

Před několika dny představil britský premiér Rishi Sunak nový balíček obranné pomoci v hodnotě 50 milionů liber (59 milionů dolarů), který zahrnuje protiletadlové zbraně a munici, zejména pro boj s ruskými bezpilotními letouny.

Wallace v současné době hostí na palubě letadlové lodi HMS Queen Elizabeth jednání obranných spojenců známých jako Severní skupina:

Severní skupina, která čítá 12 členů, je britskou iniciativou zaměřenou na podporu obranné a bezpečnostní spolupráce v severní Evropě.

Dalšími členy jsou Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Švédsko.

Političtí představitelé Spojeného království vítají, že vrtulníky jsou důležitým prvním krokem k posílení vzdušných schopností Ukrajiny…

Tři pátrací a záchranné vrtulníky sice nemají obrovský význam, ale představují symbolický precedens, který by mohl připravit půdu pro to, aby Západ poskytl vážnější a smrtonosnější letecké prostředky. Kyjev již dlouho naléhá na stíhačky, nicméně Evropa a USA reagovaly mlčením.

Zdroj: rferl.org