Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo prohlásil, že USA mají důkazy o tom, že Čína tajila situaci ohledně koronaviru SARS-CoV-2. (US Department)

Dříve australské noviny Daily Telegraph s odkazem na patnáctistránkovou zprávu zpravodajské unie Pět očí (USA, Austrálie, Nový Zéland, Kanada a Velká Británie) uvedly, že Čína údajně úmyslně skrývala nebo ničila důkazy o vypuknutí koronaviru.

Dokument tvrdí, že Čína ničila důkazy o koronaviru v laboratořích a odmítala poskytovat biomateriály vědcům vyvíjejícím vakcíny. Čínské úřady opakovaně uváděly, že od samého začátku zaujaly otevřené a zodpovědné stanovisko ohledně zveřejňování údajů o epidemii koronavirové infekce.

„Můžeme potvrdit, že Komunistická strana Číny udělala vše pro to, aby se svět nedozvěděl včas o tom, co se dělo. Svědčí o tom mnoho důkazů, z nichž některé jsou veřejně přístupné,“ řekl Pompeo v interview pro televizní kanál ABC.

Podle jeho slov se úřady ČLR „snažily umlčet“ ty, kteří se pokoušeli podat zprávu o skutečné situaci ve městě Wu-han, kde onemocnění původně propuklo. Také obvinil Čínu z provádění „klasické komunistické dezinformační kampaně“.

„Prezident Trump dal jasně najevo, že máme v úmyslu předvolat k odpovědnosti viníky, a uděláme to ve vhodné chvíli,“ dodal ministr zahraničí.

Americký prezident Donald Trump dříve uvedl, že americká strana zvažuje verze, podle nichž nový koronavirus vznikl v laboratoři v čínském městě Wu-chan, a má v úmyslu zjistit jeho původ. Americký prezident pohrozil Číně následky, pokud se ukáže, že Peking úmyslně dovolil vypuknutí covidu-19.

Prezident USA také uvedl, že Washington přestává financovat WHO, která podle něj neposkytovala včas informace o koronaviru a nesdělila světové veřejnosti pravdu.

Trumpova kritika na adresu WHO byla vyslovena v souvislosti s těžkou situací ohledně pandemie v USA, které jsou na prvním místě v počtu onemocnění i v počtu úmrtí, a také v souvislosti s obviněními proti samotnému prezidentovi, že příliš pozdě zavedl nezbytná opatření k boji proti pandemii.

Čína obvinění odmítá. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že Spojené státy musí pochopit, že jejich nepřítelem je virus, a nikoliv Čína.

„Pokud jde o otázku odpovědnosti, už jsme nejednou řekli, že virus je společným nepřítelem celého lidstva. Čína je také zasaženou zemí, není spolupachatelem viru,“ uvedl.

Zdroj:  theguardian.com