Těsně po víkendu, kdy na jihu Ruska zavládl chaos v důsledku krátkého pochodu Wagnerových na Moskvu, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před novináři v Litvě prohlásil: (Foto: Twitter / ilustrační)

„Myslím, že to, co vidíme v Rusku v posledních dnech, ukazuje křehkost [ruského] režimu a samozřejmě je to projev slabosti.“

Dále tvrdil:

„Vidíme slabost ruského režimu a také to ukazuje, jak obtížné a nebezpečné to je pro prezidenta Putina.“

V návaznosti na to se Stoltenberg a další představitelé NATO ve středu vyjádřili k přítomnosti skupiny Wagner Group v Bělorusku poté, co její zakladatel a šéf Jevgenij Prigožin v úterý přistál v Minsku ve svém soukromém letadle. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko naznačil možnost, že Wagner Group bude aktivována na jeho území, aby podpořila běloruské ozbrojené síly.

Stoltenberg i litevský prezident Gitanas Nauseda na tyto zprávy reagovali a vyjádřili znepokojení nad „nestabilitou“ v regionu a hrozbou útoků žoldáků.

„Pokud Wagner nasadí v Bělorusku své sériové vrahy, hrozí všem sousedním zemím ještě větší nebezpečí nestability,“ uvedl litevský prezident.

Stoltenberg souhlasil, že existuje důvod ke znepokojení, ačkoli řekl, že je „příliš brzy“ na to, aby bylo možné říci, co by Wagner v Bělorusku mohl pro NATO znamenat, ale znovu potvrdil, že Aliance bude chránit „každého spojence, každý centimetr území NATO“ před hrozbami „z Moskvy nebo z Minsku“.

„Již jsme zvýšili naši vojenskou přítomnost ve východní části aliance a na nadcházejícím summitu přijmeme další rozhodnutí o dalším posílení naší kolektivní obrany pomocí sil s vysokou pohotovostí a většími schopnostmi,“ řekl Stoltenberg.

Významný summit NATO, na jehož pořadu jednání bude také otázka možného členství Švédska, se uskuteční ve Vilniusu 11. a 12. července. Německo mezitím přislíbilo, že v Litvě bude v rámci kombinovaných sil umístěno dalších 4 000 vojáků.

Polský prezident Andrzej Duda se vyjádřil, že Wagner v Bělorusku by měl být bodem diskuse o bezpečnosti na východním křídle NATO. „Je to opravdu vážné a velmi znepokojující a musíme přijmout velmi silná rozhodnutí. Vyžaduje to velmi, velmi tvrdou odpověď NATO,“ řekl Duda.

Ruský prezident Putin v sérii veřejných prohlášení tento týden potvrdil, že došlo k dohodě s Vagnerem a jeho nyní exilovým vůdcem: Vagnerovi bojovníci mají nyní možnost podepsat smlouvu s ministerstvem obrany, nebo „mohou odejít do Běloruska“, jak řekl prezident.

Zdroj: thehill.com