Sergej Surovikin, vrchní velitel ruských vzdušných a kosmických sil a zástupce velitele ruských sil na Ukrajině, byl zatčen po neúspěšném puči, který provedl Jevgenij Prigožin, finančník soukromé vojenské společnosti Wagner (PMC), píše The Moscow Times. (Foto: Wikimedia)

Zdroj: The Moscow Times s odvoláním na dva zdroje blízké ruskému ministerstvu obrany.

Citace ze zdroje: „Vláda se rozhodla, že se bude zabývat otázkou, zda je možné, aby se v případě, že se bude chtít dostat do konfliktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, rozhodlo o jeho propuštění: „V souvislosti s Prigožinem. Podle všeho si [Surovikin] během povstání vybral Prigožinovu stranu a oni se ho zmocnili.“

Podrobnosti: „V roce 2013 se v Moskvě uskutečnila schůzka s ruským velvyslancem, která se uskutečnila v Moskvě: Na otázku týkající se místa pobytu generála zdroj odpověděl: „Tyto informace nebudeme komentovat ani prostřednictvím našich interních kanálů“.

Jiný zdroj komentoval účel zatčení takto: „Generál byl zatčen: „Situace s ním nebyla ‚v pořádku‘. Pro úřady. Nemohu k tomu říci nic bližšího“.

První zpráva o Surovikinově možném zatčení se objevila na telegramovém kanálu Kremlu nakloněného blogera Vladimira Romanova. Ten tvrdil, že Surovikin byl zatčen 25. června, bezprostředně po vzpouře v PMC Wagner. Romanov tvrdil, že Surovikin je zadržován v moskevském vazebním středisku Lefortovo.

Zasvěcenec upozorňuje, že zdroj této informace není znám.

Zdroj listu The Moscow Times řekl, že není zcela jasné, zda Surovikin věděl o Prigožinově vzpouře předem.

Zdroj uvedl, že Surovikin údajně „nebyl příliš poslušný, když dostal za úkol číst text na kameru a hrát divadlo, byl příliš hrubý k vedení“. To podle něj mohlo vyvolat dojem, že Surovikin je součástí „Prigožinovy koalice“.

Šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov uvedl, že Surovikin „už tři dny není v kontaktu s rodinou a jeho ochranka nereaguje“.

Již dříve deník The New York Times s odvoláním na americké představitele informované o zpravodajských informacích poznamenal, že Surovikin věděl o Prigožinových plánech zahájit ozbrojené povstání proti ruskému vojenskému vedení.

Zdroj: yahoo.com