Američtí demokraté ostře kritizovali výroky senátora Bernieho Sanderse, který v jednom interview odmítl uznat předáka venezuelské opozice Juana Guaidóa za zákonného prezidenta této země, a v této souvislosti zpochybnili i jeho vítězství v zápase o právo kandidovat za Demokratickou stranu v prezidentských volbách, oznámil portál Politico. (Foto: Wikimedia)

Sanders je kandidátem v primárních volbách demokratů, v nichž se volí jednotný kandidát za tuto stranu na prezidenta USA, vedle tuctu jiných uchazečů, dokázal však shromáždit na svou kampaň hned v první den rekordní částku 6 milionů dolarů.

V úterý v interview pro televizní stanici Univision, která vysílá v španělštině, se Sanders vyhnul tomu, aby označil venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za diktátora, vystoupil proti možnému vojenskému zasahování USA a promluvil o nutnosti uspořádat svobodné a čestné volby.

„Nebude kandidátem za Demokratickou stranu. Znovu ukázal, že se v této situaci nevyzná," cituje  Politico slova poslankyně demokratky z Floridy Donny Shalalaové.

Pobočka Demokratické strany ve státě Florida, kde je mnoho uprchlíků z latinskoamerických zemí včetně Venezuely, vystoupila s prohlášením, v němž zdůraznila jednomyslnost demokratů tohoto státu v uznání Guaidóa a v popření zákonnosti prezidenta Nicoláse Madura, píše Politico.

V roce 2016 byl Sanders soupeřem Hillary Clintonové v primárních volbách demokratů, v konečném důsledku ale v zápasu prohrál. Přičemž se jejich soupeření neobešlo bez skandálu. Podle informace portálu WikiLeaks vedení Demokratické strany od samého začátku podporovalo Clintonovou na úkor Sandersovi.

První „prezidentský“ dekret

Juan Guaidó, který se na konci ledna prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely, uveřejnil první nařízení. Text dokumentu byl publikován na Twitteru.

Guaidó schválil dodávku humanitární pomoci do země. Stejným dekretem zrušil nařízení legitimního prezidenta Nicolase Madura ohledně uzavření pozemní hranice s Brazílií, zachoval vztahy s Arubou, Bonairem a Curacao a potvrdil záruky pro ty vojenské pracovníky, kteří se přidají k němu.