USA stahují vojenskou techniku a speciální jednotky k venezuelským hranicím, řekla tisková mluvčí Ministerstva zahraničí Ruské federace Marie Zacharovová.

„Provokaci připravuje Washington a dělá to v souladu se všemi pravidly vojenského umění…Je zaznamenáno přesunutí amerických speciálních sil a techniky blíže k území Venezuely," sdělila Zacharovová během brífinku.

„Dodávku nákladu se plánuje uskutečnit začátkem března tohoto roku několika tahy přes území sousední země pomocí dopravních letadel mezinárodní společnosti," prohlásila Zacharovová. „Bohužel není divu, ale v této nehezké historce je i ukrajinská stopa, bude třeba použít státní podnik Antonov."

Provokace se ale dají očekávat mnohem dříve, už zítra, říká mluvčí.

„Vývoj událostí ve Venezuele se přiblížil ke kritickému bodu, to všichni chápou. Na 23. února je naplánována rozsáhlá nebezpečná provokace, Washingtonem podněcované a řízené překročení hranice Venezuely tzv. humanitárním konvojem, hrozí střety zastanců a odpůrců, což by poskytlo vhodnou záminku k násilnému svrhnutí nynějšího legitimního prezidenta země," řekla Zacharovová.

23. ledna se na pozadí protestních akcí opozice ve Venezuele předseda parlamentu Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta. Spojené státy a řada dalších zemí krok Guaidóa uznaly a požadovaly, aby venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož zvolení tyto země nepovažují za zákonné, nepovolil násilné akce proti opozici. Maduro uvedl, že to on je ústavním prezidentem a šéfa opozičního parlamentu označil za „loutku Spojených států".

Rusko, Čína a několik dalších zemí podpořily Nicolase Madura jako legitimního prezidenta Venezuely.