U Afroameričana George Floyda, který zemřel při policejním zásahu v Minneapolisu, byla diagnostikována nákaza koronavirem. V krvi byly také nalezeny stopy omamných látek. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se v konečné pitevní zprávě zveřejněné ve středu se souhlasem příbuzných na webových stránkách úřadu soudní lékařské expertízy v okrese Hennepin v Minnesotě

„Výsledky testů na covid-19 z 3. května 2020 se ukázaly jako pozitivní, ovšem s největší pravděpodobností šlo o asymptomatický průběh nákazy,“ uvádí se ve zprávě podepsané hlavním soudním lékařem Andrew Bakerem. Lékař odmítl zahrnout koronavirus do seznamu faktorů, které by mohly přispět k úmrtí čtyřicetiletého Floyda.

Soudní úřad okresu Hennepin vydal 1. června krátkou a konečnou pitevní zprávu, která potvrzuje, že George Floyd zemřel v důsledku policejního zákroku. Techniky používané policií při zadržení Afroameričana způsobili kardiopulmonální šok vyvolaný zástavou srdce a dýchání. Kromě toho se ale zjistilo, že v těle Floyda byly nalezeny stopy intoxikace omamnými látkami, jimiž jsou například syntetický opiát fentanyl a stimulátor metamfetamin.

Nezávislí odborníci najatí Floydovou rodinou však tvrdí, že afroamerický muž zemřel hlavně a jedině kvůli uškrcení. Trvají totiž na tom, že problémy s oběhem, stejně jako i intoxikace drogami, se přímo nevztahují k případu, a tudíž nebyly rozhodující příčinou smrti.

Zdroj:  hennepin.us