Hollywood odpovídá na porážku dvou kontroverzních zákonů o copyrightu z minulého měsíce novou strategií: půvabnou ofenzivou. Paramount Pictures poslal minulý týden dopisy universitám s tvrzením, že společnost byla „pokořena“ on-line protesty z minulého měsíce, do nichž se zapojily miliony uživatelů Internetu, a že si nyní chce vyříkat „myšlenky týkající krádeží obsahu“ a těch nejlepších způsobů, jak je mařit. Dopis podepsal Alfred Perry, vicepresident Paramount pro celosvětové šíření obsahu. Paramount je pobočkou Viacom a jedním z členů Motion Picture Association of America, MPAA tedy zanícených přívrženců zákonů Stop Online Piracy Act a Protect IP Act, které jsou konstruovány k útokům proti zahraničním webovým stránkám obviňovaným z pirátství.

MPAA sama také zmírnila útoky na odpůrce SOPA. Před protesty šéf MPAA Chris Dodd volal po vypnutí všech „neodpovědných odpovědí,“ „upoutávek“ a „zneužití moci“ ve snaze o „záměrné překrucování faktů“. Naopak minulý týden je MPAA nazvala pouze „živou debatou o on-line pirátství“.

„Spolu s mnoha dalšími stále ještě dumám, co odpovědět,“ řekla Julie Cohen, profesorka práva na Georgetown Univesity, která jeden z těchto dopisů dostala. „Nemělo by se to tak brát, že by se navrhla zrežírovaná odpověď, jako že lidé pořád ještě uvažují o možnostech.“

Perryho dopis navrhuje, že by ona či její fakulta „mohly vydat formální prezentaci následovanou obdobím otevřených diskusí“ nebo „je zapojila do již běžících kurzů či seminářů“. Viz CNET's FAQ on SOPA.

Úspěch pobouření z minulého měsíce, do kterého se odhadem zapojilo více než 10 milionů uživatelů Internetu, zjevně MPAA a její spojence překvapil.

Vztahující se články

Hollywood od konce 90. let se vzácnými výjimkami podporoval návrhy na rozšíření zákonů o copyrightu – Digital Millennium Copyright Act , Induce Act , Pro-IP Act – které Kongresem proklouzly s podporou obou stran . (US Senát schválil DMCA| jednohlasně.)

Ale to, co zpočátku vypadalo jako další snadné politické vítězství pro Hollywood a velké držitele ochranných známek ke copyrightu zmařila nepřekonatelná překážka: pozoruhodný protest z minulého měsíce, do kterého se podle některých počítání zapojilo více 10 milionů uživatelů Internetu. Wikipedia na den zatemnila; Google a Amazon.com v ystavily varování anti-SOPA na svých domovských stránkách; rozlícení voliči zahltili webovou stránku US Senátu a demonstrovali politikům, že uživatelé Internetu by mohli být velice mocnou politickou silou.

Nyní je „otázkou jak reagovat,“ řekl dnes odpoledne mluvčí MPAA Howard Gantman CNET.

Michael Fricklas, generální konšel a výkonný vicepresident Viacom, řekl CNET, že rozsáhlé úsilí jeho společnosti probíhalo už dávno před SOPA a představuje způsob jak „udržet debatu o IP vyváženou.“ V e-mailové zprávě řekl:

Je politováníhodné, že o pirátství, intelektuálním vlastnictví, copyrightu apod. byla řečena už spousta věcí (a spousta legislativy), které se buď nezakládají na pravdě, nebo představují jen část toho příběhu. Často jsme předkládáni jako čert malovaný na zdi vystavený pro ostatní, aby na něj útočili. Jedna osoba přednesla řeč, kterou jsem pronesl před několika lety na Yale, a ačkoliv to bylo velice fér, vyjádřil překvapení, že jsme zanícení podporovatelé férovosti a řekl: „Vždy jsme si o každém, kdo patří do této komunity, mysleli, že „maximalistou copyrightu!“ (Nejsem si jist, co to vlastně znamená, ale jako organizace, která zahrnuje zpravodajství (včetně toho falešného) a populární kulturu, tak spoléháme na férové použití každý den.) Proto pokračujeme ve svém úsilí být součástí diskuse a myslíme si, že máme nárok v ní být. Lidé s námi nemusí souhlasit, ale sami budou lépe vybaveni pro vlastní rozhodnutí, pokud si vyslechnou i naše hledisko.

Navíc pobočka News Corp. Fox minulý týden uvedla, že pošle zástupce do diskusí o SOPA a Protect IP, které jsou naplánovány na tento pátek na Standford University. (Sdělení: Tento reportér se této události zúčastní též.)

SOPA samozřejmě představuje poslední úsilí od MPAA, Recording Industry Association of America a jejich spojence v odporu proti tomu, co vidí jako na Internetu bující pirátství. To by ministerstvu spravedlnosti umožnilo získávat příkazy, podle kterých jim musí sloužit všechny enginy, poskytovatelé internetových služeb a další společnosti, jež by byly nuceny v podstatě učinit zmizení pirátských webových stránek.

Ačkoliv SOPA a Protect IP už možná skomírají – díky čemuž z velké části ta velká podpora obou stran už praská – jejich přívrženci přísahají, že se nevzdají. „Musíme přistoupit k akcím,“ abychom to on-line pirátství a výrobu podvrhů zastavili, řekl minulý měsíc vůdce senátní většiny Harry Reid. A prohlášení Bílého domu říká, že „on-line pirátství je u cizích webových stránek vážným problémem, který vyžaduje vážnou legislativní odpověď.“

Dnes poslaly Kongresu tucty společností a skupin zapojených do toho zatemnění dnes dopis ( PDF), v němž politiky varují před tím, aby se unáhleně vrhaly to těchto nových sad zákonů. „Obavy jsou příliš fundamentální a příliš početné, aby je šlo plně řešit prostřednictvím uspěchaných revizí těchto zákonů,“ tvrdí se v dopise. „Nelze je ani řešit jednáními za zavřenými dveřmi mezi maličkými do věci zapojenými zájmovými skupinkami.“

Mezi signatáři dopisu jsou: Amnesty International, Cheezburger Network, the Electronic Frontier Foundation, the Internet Archive, Mozilla, O'Reilly Media, Public Knowledge, Tucows, Twitpic a WordPress Foundation.

Eric Goldman, profesor práva ze Santa Clara University, kterého Paramount nekontaktoval, říká, že i pokud se nějaké události týkající se copyrightu nezorganizují pečlivě, tak nemusí zrovna přinést moc osvěty.

„Když jsem organizoval nějaký panel nebo se ho účastnil, tak jak lidé z vnitřku Hollywoodu tak zanícení oponenti podle mé zkušenosti způsobili, že konverzace měla sklon schýlit se k jedné či dvěma neřešitelným debatám: Buď šlo o filosofické debaty na vysoké úrovni, nebo debaty o zfalšovaných statistikách,“ říká Goldman. Tohle, jak říká, jen posílí „tu víru, se kterou tam posluchači už přišli.“

 

Zdroj: http://news.cnet.com/8301-31921\\\_3-57372174-281/hollywoods-gentler-post-sopa-strategy-a-charm-offensive/?tag=rb\\\_content;contentBody