V důsledku dvou tragických havárií je dnes velká pozornost věnována technickému procesu výroby letadel společnosti Boeing. Provoz modelu 737 MAX už byl v mnoha zemích pozastaven. Objevila se však nová šokující informace, teď jde o Boeing 787 Dreamliner. (Foto: Wikimedia)

„To je děsivé. Továrna, kde vyrábí Boeing 787 Dreamliner, má takové vážné problémy, že někteří zaměstnanci říkají, že nebudou létat v letadlech,“ napsal na svém Twitteru David Enrich, redaktor sekce financí časopisu The New York Times (NYT).

Svým příspěvkem Enrich reagoval na článek, autoři kterého jsou novináři NYT Natalie Kitroeff a David Gelles.

Podle článku několik současných a bývalých zaměstnanců továrny společnosti Boeing Dreamliner v North Charlestonu (stát Jižní Karolína, USA) uvedlo, že montáž letadel probíhá příliš rychle. Uvádí se, že během procesu na palubě Dreamlinerů, které vyjíždí z továrny, zůstávají nástroje a odpad, což může vést k vážným bezpečnostním následkům.

Bývalý manažer pro kvalitu promluvil o kovových pilinách, které zbyly z montážního procesu a byly nebezpečně blízko letových řídicích drátů letadla. Další bývalý technik Boeingu popsal pozůstatky těsnících hmot, matic apod., které zůstávaly na palubě.

Joseph Clayton, který pracuje jako technik v továrně v North Charlestonu, uvedl pro NYT, že se běžně setkává s odpadem nebezpečně blízko elektrických rozvodů pod pilotní kabinou, a proto se rozhodl, že nikdy nebude létat tímto letadlem.

Novináři píšou, že pracovníci továrny podali téměř tucet bezpečnostních stížností a nároků, ve kterých popisují problémy, jako je vadná výroba, odpad a tlak ze strany vedení, aby neohlašovali porušení předpisů.

Podle pracovníků továrny, kterých se autoři článku zeptali, Boeing připouští uvedené porušení během příliš rychlé výroby letadel. Dělá to, aby letadla byla hotova včas a aby neztratil svou konkurenční pozici, například vůči Airbusu.