V Polsku startovala vojenská cvičení Defender Europe 2020 odložená kvůli pandemii koronaviru. Měl to být největší za 25 let přesun amerických vojsk. Plánovalo se, že zpoza oceánu dorazí 20 tisíc vojáků a připojí se k nim devět tisíc amerických vojenských příslušníků v Evropě. (U.S. Army)

Evropské velení USA (EUCOM) v březnu informovalo, že Pentagon přesun zrušil kvůli šíření covid-19, stejně jako byla zrušena cvičení související: Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike a Swift Response.

Velení dříve také informovalo, že USA snižují počet zúčastněných vojáků. Závěrečná část Defender Europe se měla podle plánu konat ve dnech 20. dubna – 20. května na území Německa, Polska a Baltských států za účasti 37 tisíc vojáků z 18 států.

„Epidemie naše plány samozřejmě změnila, ale hlavní je, že jsme se bleskově přizpůsobili dnešní situaci. Polská armáda neztratila ani na chvíli bojovou pohotovost,“ prohlásil polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak při zahájení cvičení na Drawském polygonu na severozápadě Polska. Jeho projev přenášela polská televize.

Ministr obrany poděkoval velení americké armády za to, že „je zde přítomná a cvičí spolu s námi nehledě na problémy, se kterými bojuje celý svět“.

Defender Europe 2020 v Polsku se zúčastní asi šest tisíc vojáků (včetně 2000 polských), 100 tanků a přes 230 bitevních strojů, dělostřelectvo a raketové systémy, celkem asi dva tisíce kusů techniky

Základ polského kontingentu tvoří 12. mechanizovaná brigáda ze Štětína a také vojáci 6. letecké výsadkové brigády z Krakova, 9. braněvské jezdecké brigády, 2. inženýrského pluku, 2. ženijního pluku a 5. inženýrského pluku. Letectvo je zastoupeno letouny F-16 z 2. křídla taktického letectva a vrtulníky Mi-24 z 1. letecké brigády pozemních vojsk.

Za americkou stranu se cvičení účastní asi čtyři tisíce vojáků z 1. jezdecké divize, 2. brigádního bojového útvaru, 3. pěší divize, 3. brigády bojového letectva.

Účastníci cvičení mají prověřit „možnost součinnosti polských a amerických vojsk v rámci společné bojové operace“. Plánuje se také nacvičit „hlavní taktická epizoda: překonání vodní překážky za účasti tankových a leteckých výsadkových vojsk“.

Hlavním cílem cvičení je podle prohlášení „zvýšení strategické pohotovosti a součinnosti díky možnosti rychlého nasazení v Evropě vojsk z USA a také prověrka schopnosti hostitelských zemí přijmout spojeneckou podporu“.

Zdroj: snews.com