Prezident USA Donald Trump má za to, že o výsledku voleb má rozhodnout Nejvyšší soud. Napsal to na Twitteru. (Foto: Wikimedia)

Úřadující prezident tvrdí, že pozorovatelům ve volbách bránili v jejich práci, a proto mají být hlasy, které byly v té době podány, uznány za nezákonné.

„Snadno vyhraji prezidentské volby v USA se zákonnými hlasy,“ je přesvědčen Trump.

Dříve již několikrát vyzval k zastavení sčítání hlasů a hlasovací lístky, které doručila pošta už po dni hlasování, označil za nezákonné. Podle jeho názoru upevnění pozic jeho soupeře Joea Bidena v klíčových státech nebylo náhodné – takto se pokouší demokraté „ukradnout volby“, tvrdí prezident.

Trumpův tým a sám úřadující prezident žádají, aby byli pozorovatelé za Republikánskou stranu připuštěni ke sčítání hlasů v některých státech, ve Wisconsinu, kde činí rozdíl asi jedno procento, mají být hlasy spočítány znovu.

Přitom v pozorovací misi OBSE prohlásili, že na volbách v USA k žádným značným porušením nedošlo.

Volby prezidenta USA se konaly 3. listopadu, avšak kvůli pandemii koronaviru hlasovala značná část voličů předčasně a zaslala hlasovací lístky poštou. Proto v některých státech sčítání hlasů ještě pokračuje – třeba v Nevadě prohlásili, že budou přijímat hlasovací lístky zaslané poštou až do 10. listopadu.

K vítězství potřebuje kandidát 270 hlasů volitelů. V současné době vede Biden se 264 hlasy, Trump má 214.