Bidenova administrativa poprvé představila svůj plán převést raketové systémy Patriot na Ukrajinu v polovině prosince, ale stále zůstávala otázka, kde bude ukrajinský personál absolvovat výcvik v obsluze těchto neuvěřitelně složitých systémů protivzdušné obrany. (Foto: Flickr)

Původně se jako pravděpodobné místo uváděla základna v Německu, ale také se objevily dohady, že by výcvik mohl skutečně probíhat ve Spojených státech, což by jistě vyvolalo další odsouzení ze strany Moskvy. V úterý dva američtí představitelé poprvé sdělili CNN, že ukrajinské jednotky budou cvičeny uvnitř Spojených států v rámci programu, který začne již příští týden.

Úředníci identifikovali, že se bude konat ve Fort Sill v Oklahomě, kde sídlí armádní polní dělostřelecká škola, a výcvik má trvat „několik měsíců“.

Vzhledem ke složitosti baterií Patriot, které vyžadují přibližně 100 osob k obsluze všeho od počítačů přes ovládání radaru až po stanici řízení zásahu, se běžně nabízí lhůta pro řádný výcvik posádky v délce nejméně šesti měsíců až jednoho roku.

Američtí představitelé v tuto chvíli přesný časový plán neuvádějí. Ukrajina se zoufale snaží zajistit modernější protiletadlové systémy na ochranu před ničivými vlnami ruských leteckých útoků na svou energetickou síť.

Krátce poté, co Bílý dům potvrdil, že Ukrajina dostane Patrioty, Rusko uvedlo, že bylo Washingtonem ujištěno, že personál USA nebo NATO je nebude obsluhovat. Zdálo se, že jde o snahu obou stran zajistit, aby nedošlo k přímému střetu mezi jadernými velmocemi kvůli Patriotům, přestože Moskva nové zbraně ostře odsuzuje.

Již dříve tiskový tajemník Pentagonu brigádní generál Pat Ryder uvedl, že mezi možnosti výcviku Ukrajinců bude „patřit potenciální výcvik zde v USA, v zámoří nebo kombinace obojího“.

Střely Patriot by mohly změnit pravidla hry, pokud jde o obranu ukrajinských měst, vzhledem k tomu, že mají maximální dolet přibližně 100 mil a jsou schopny sestřelovat balistické střely. Zelenskij dlouhodobě požaduje, aby USA a NATO pomohly „uzavřít nebe“ nad Ukrajinou.

Někteří pozorovatelé také zdůraznili, že dodávka Patriotů potvrzuje, že budeme svědky velmi dlouhé války – a Bidenova administrativa zatím neupřesnila, jak a kdy si představuje její konec.

Zdroj: cnn.com