Východní pobřeží USA nikdy, stejně jako západní, nebylo a nebude bezpečným přístavem pro americké ponorky, řekl v interview pro Sputnik náčelník hlavního štábu ruského námořnictva (1998-2005) admirál Viktor Kravčenko. (Foto: Sevmash)

Americký viceadmirál Andrew Lewis předtím varoval, že východní pobřeží Ameriky již není bezpečné útočiště kvůli ruským ponorkám. Citoval ho portál The Drive.

„Východní pobřeží USA, ostatně stejně jako západní, nikdy nebylo a nebude útočištěm pro ponorky válečného námořnictva USA. Dokonce i v devadesátých letech minulého století, kdy katastroficky chyběly peníze na rozvoj a plnohodnotný provoz loďstva, vyplouvaly naše ponorky do světového oceánu, aby nacvičily bojové úkoly, a na hlídkování,“ řekl Kravčenko. 

Nyní se však podle jeho slov situace s financováním globálně změnila: flotila dostává nejmodernější atomové ponorky zdokonalených projektů Jaseň-M a „stratégy“ Borej-A, nové rakety typu Kalibr, ke konci se blíží zkoušky hypersonické rakety Zirkon a bezpilotního stroje Poseidon.

„Bojová síla ruského námořnictva, včetně ponorek, se díky novým zbraním mnohonásobně zvýšila. Ruští námořníci nacvičují úkoly v různých oblastech světového oceánu včetně Atlantiku a Pacifiku,“ řekl admirál. 

Lewis je velitelem druhé flotily amerického vojenského námořnictva, která byla obnovena v roce 2018 kvůli „zvýšení počtu ruských operací pod vodou v Atlantiku“. Ve svém prohlášení si postěžoval na neustálý růst aktivit ruských ponorek v Atlantiku. Admirál zdůraznil, že počet ruských ponorek tam stále roste, že jsou schopné zůstat v moři déle než dříve a mají výkonnější smrtící zbraně.