Sloužící francouzští vojáci v otevřeném dopisu podpořili prohlášení svých předchůdců, kteří psali o „rozpadu“ země. (Foto: ilustrační, Twitter)

Portál Valeurs actuelles publikoval dopis, pod nímž je podepsáno více než 40 tisíc lidí.

„Naši starší přátelé jsou vojáci, kteří si zaslouží respekt. Například jsou to ti vojáci, jejichž čest propírali v posledních týdnech. Jsou to tisíce služebníků Francie, kteří podepsali otevřený dopis se zdravým smyslem, vojáci, kteří věnovali své nejlepší roky, ochraňovali naši svobodu, když se podřizovali vašim rozkazům o vedení války (…) Vy jste se k nim zachovali jako ke vzbouřencům, přestože jejich jediná vina sestává v tom, že milují svoji zemi a oplakávají její očividný pád,“ stojí v dopise vojáků, který byl adresován francouzské vládě.

Vojáci, kteří začali sloužit Francii teprve nedávno, uvedli, že jejich úkolem je říkat pravdu z lásky k zemi.

„My vidíme násilí v našich městech a vesnicích. My vidíme, jak nejednotnost společnosti se upevňuje ve veřejném prostoru, ve veřejných debatách. My vidíme, že nenávist k Francii a její historii se stává normou,“ zdůraznili nejmenovaní zastupitelé armády.

Vojáci také vyjádřili názor, že ve Francii nyní „zraje občanská válka“.

„Konejte, dámy a pánové. (…) Jedná se o přežití vaše a vaší země,“ stojí v dopise vojáků.

K otevřenému dopisu se během několika hodin připojily desítky tisíc lidí.

Náčelník francouzského generálního štábu François Lecointre dříve pro vydání Parisien uvedl, že generáli v záloze, kteří podepsali první dopis, mohou nadobro odstranit z armády.

V dubnu se objevil otevřený dopis 20 francouzských vysokých důstojníků, kteří jsou v současné době v záloze. V něm vyzvali prezidenta Emmanuela Macrona, aby „ochránil patriotismus“. Podle jejich názoru aktuální politika země vede k tomu, že vzniknou problémy mezi jednotlivými obcemi a země se nakonec rozpadne. Situace prý může vést ke vzniku rasové války. Tento dopis podpořila Marine le Penová.

Zdroj: snews.com