Zadržování Ruska, boj proti terorismu a reakce na výzvy ze strany Číny – v tomto týdnu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vysvětlil, proč Američané posilují svou vojenskou přítomnost v Evropě. (Foto: U.S. Army/Sgt. Terry Rajsombath / European Best Squad Competition Day 1)

Podle jeho slov se nyní v členských zemích EU nachází více amerických vojáků, než kdykoli jindy po ukončení studené války. A jejich počet se i nadále zvyšuje: za několik týdnů začne nejrozsáhlejší v posledních 25 letech cvičení Defender 2020, zpoza oceánu bude přesunuto dalších 20 tisíc vojáků a důstojníků.

Čtyřicet tisíc přileb

Logistickým centrem cvičení Defender 2020, které má probíhat v březnu, bude Německo. Už koncem ledna tam a také do Belgie, Francie a Nizozemska dorazí tisíce amerických vojáků. Manévry se budou konat na území deseti států za účasti 18 členských zemí NATO. USA pošlou na cvičení celkem 37 tisíc vojáků a důstojníků, celkový početní stav vojsk přesáhne 40 tisíc lidí.

V Severoatlantické alianci se mluví o obnovení ročních cvičení REFORGER, která se konala v Evropě v letech 1969 až 1993. Jejich hlavním cílem bylo potvrdit schopnost NATO rychle rozvinout síly v Západním Německu, což by bylo nutné v případě války s Varšavským blokem. V rámci REFORGER se mnohokrát nacvičoval operativní přesun amerických vojsk zpoza oceánu. Na nejrozsáhlejších cvičeních REFORGER 88 bylo v Německu rozvinuto 125tisícové armádní seskupení.

„Tato cvičení budou do jisté míry složitější než REFORGER, řekl novinářům velitel americké armády v Evropě generálporučík Chris Cavoli. „V letech studené války se vojska posílala na dobře známé území, aby ho bránila před dobře známým nepřítelem. Jediné, co jsme tehdy nevěděli – kdy začne válka. Tentokrát ale přesunujeme na evropský kontinent obrovské síly, které mají být rozvinuty v mnoha zemích. A nevíme, kdo bude stát proti nám a komu se máme bránit.“

Cavoli se přetvařoval. Protiruské zaměření Defender 2020 je nasnadě. Větší část amerických vojsk bude dislokována v baltských zemích a v Polsku, v bezprostřední blízkosti ruských hranic. Podle legendy cvičení se předpokládá dobytí nástupiště od jakési „země agresora“ a jeho udržení až do příchodu hlavních sil vojsk.

Na Západě jsou i nadále populární strašáci o „ruské vojenské hrozbě“. „Všimli jsme si řady publikací v západních médiích, jejichž autoři vnucují obecenstvu ‚vážné obavy‘ z ohrožení bezpečnosti členských zemí NATO, které prý pochází z ruského Kaliningradu ‚nabitého nejmodernějšími zbraněmi‘,“ oznámilo v prosinci minulého roku ruské ministerstvo zahraničí. „Západní média se snaží jim vlastním způsobem šířit ve společnosti představy o ‚ruském agresorovi‘. Některá média citují prohlášení velitele Letectva USA v Evropě generála Jeffa Harrigana o tom, že Pentagon má plán proražení „vícevrstvé protivzdušné obrany“ Kaliningradské oblasti v případě „invaze Ruska do Pobaltí“. Přitom se zamlčuje skutečnost, že zdokonalování vojenských potenciálů na území enklávy je diktováno výhradně důvody zachování poměru sil.

Strategická enkláva

V minulém roce výzvědná letadla zemí NATO oblétla Kaliningradskou oblast více než 800krát. Stratégové Pentagonu považují tento region za zónu „omezení a zákazu vstupu a manévru“ (A2AD). Podle názorů západních vojenských odborníků operativně taktické komplexy Iskander ve spojení s protiletadlovými raketovými systémy S-400 a protilodními pobřežními komplexy Bastion enklávu spolehlivě ochrání před jakýmkoli útokem.

Podle názoru odborníků, budou-li se události vyvíjet podle toho nejhoršího scénáře a zaútočí-li NATO na Kaliningrad vší svou silou, město nejspíše dříve či později padne. Ovšemže za podmínky, že Rusko nepoužije taktické jaderné zbraně a nenasadí rezervy. V každém případě však útočník utrpí nepřijatelné ztráty.

Svědčí o tom také nejnovější zprávy Ministerstva obrany Ruska. Podle informací tohoto rezortu z 22. ledna vojáci raketového útvaru dislokovaného v Burjatsku nacvičili přepravu speciální munice do zadaného regionu. Hlavní cílem manévrů je nacvičování zkoordinovaných akcí dopravních jednotek s posádkami transportních nabíjecích vozů komplexů Iskander-M.

Podle názoru odborníků Střediska pro rozbor strategií a technologií může být tato zpráva Ministerstva obrany RF považována za první oficiální potvrzení existence jaderných bojových hlavic komplexů Iskander-M. Rozmístění podobných komplexů v Kaliningradské oblasti dodává tomuto regionu strategický význam pro obranyschopnost celé země. Chápou to také na Západě.

„Členské země NATO neustále posilují svou vojenskou přítomnost v blízkosti našich hranic a zvyšují pohotovost přesunu sil na východní křídlo,“ prohlásili v těchto dnech na ruském ministerstvu zahraničí. „Zvyšuje se intenzita cvičení, jejichž scénáře připomínají stále více cílevědomé přípravy na rozsáhlý vojenský konflikt. Pokračuje plánovitý rozvoj evropského segmentu systému protivzdušné obrany USA a NATO.“

Na ruském ministerstvu připomenuli, že Moskva nejednou vyjádřila obavy v souvislosti s posilováním vojenské infrastruktury NATO v blízkosti ruských hranic, mj. v souvislosti s rozmístěním amerických komplexů Aegis Ashore, které se mohou využívat pro odpálení jak raket protivzdušné obrany, tak i raket s plochou dráhou letu středního doletu.

Andrej Koc