Populární spisovatelka JK Rowlingová, která napsala slavnou sérii o Harrym Potterovi, se stala nejnovějším vysoce postaveným spisovatelem, kterému bylo veřejně vyhrožováno smrtí po děsivém pátečním útoku nožem na Salmana Rushdieho na newyorské přednáškové akci, po němž 75letý spisovatel bojuje o život na přístrojích.

Rowlingová vydala tweet, v němž vyjádřila solidaritu s Rushdiem, když se svět dozvěděl o pokusu o atentát. „Děsivá zpráva. Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku,“ napsala.

Rychle poté však na Rowlingovou reagoval účet identifikovaný jako „Meer Asif Aziz“: „Neboj se, jsi další na řadě.“

Azízův účet již dříve vyjádřil podporu íránskému nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu. Navíc když byl Rushdieho útočník identifikován jako 24letý Hadi Matar z New Jersey, Azízův twitterový účet oslavoval Matara jako „revolučního šíitského bojovníka“.

Policie v současné době vyšetřuje případné vazby mezi íránskou vládou nebo zahraničními subjekty a útokem nožem na Rushdieho, a to zejména s ohledem na známou desítky let platnou fatvu ajatolláha vyzývající k jeho zabití.

Rowlingová se na Twitteru obrátila s žádostí o podporu a brzy poté přiznala, že se do případu zapojila policie. Původně obdržela od Twitteru zprávu, že Azizova výhrůžka „neporušila pravidla komunity“. Později však byl účet zmrazen.

Zdá se tedy, že Twitter začal jednat až poté, co Rowlingová a její stoupenci pokračovali v tlaku:

V e-mailu od Twitteru stálo: „Po přezkoumání dostupných informací jsme zjistili, že ve vámi nahlášeném obsahu nedošlo k porušení pravidel Twitteru. Vážíme si vaší pomoci a vyzýváme vás, abyste se v budoucnu znovu ozvali, pokud zjistíte nějaké potenciální porušení.“

Sedmapadesátiletý muž zveřejnil snímek obrazovky s odpovědí a komentářem: „Tohle jsou vaše pravidla, že?“ Násilí: „V případě, že se jedná o násilí, je nutné, abyste se na něj zaměřili: Nesmíte vyhrožovat násilím jednotlivci nebo skupině lidí. Zakazujeme také glorifikaci násilí…. „Terorismus/násilný extremismus: Nesmíte vyhrožovat ani propagovat terorismus“…“.

Pokud jde o Rushdieho, uvádí se, že je nyní schopen mluvit, ale mohl by přijít o oko a utrpěl vážné poškození jater a také poškození nervů na ruce poté, co byl až desetkrát bodnut. Jeho agent v neděli uvedl, že byl odpojen od dýchacího přístroje a začíná „cesta k uzdravení“.

Hadi Matar se během sobotního soudního řízení přiznal k nevině. Úřady uvedly, že při výslechu spolupracoval, ale stále neupřesnily přesný motiv, ani to, zda existovaly vnější vazby na terorismus.

Zdroj: zerohedge.com