Dopravní provoz je častokrát nebezpečnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Obvykle si za volant sedneme s myšlenkou, že cestujeme do určitého cíle, ale netušíme, co nás může na této cestě potkat.

Vskutku nás ani nenapadne zamyslet se nad tím. Nejednou ale na trase číhají nástrahy, které nás mohou velmi jednoduše připravit o život. 

Zabránit tragickému scénáři by měl hlavně bezpečnostní pás, který se nachází v každém autě. I přes přítomnost této vymoženosti ho mnoho řidičů či cestujících stále nevnímá jako něco, co by jim mělo pomoci.

Novozélandská dopravní agentura (NZTA)  a marketingoví specialisté z Clemenger BBDO mají v tomto směru jasno. Podle statistik zemře na silnicích v jejich zemi ročně až 90 lidí úplně zbytečně a to jen proto, že neměli zapnutý bezpečnostní pás. Proto se rozhodli na základě názorných příkladů ukázat, jaká je skutečná tvář této vymoženosti.

Ve spolupráci s firmou PROFX, věnující se speciálnímu make-upu a 10 muži, kteří v minulosti byli účastníky dopravní nehody, vytvořili zajímavou kampaň. Na fotografiích můžete vidět hodnověrnou rekonstrukci toho, co dokáže způsobit bezpečnostní pás v případě silného nárazu.

"Bezpečnostní pás skutečně zanechává stopu, jak můžete vidět na fotografiích," komentovala situaci pohotovostní specialistka doktorka Natasha McKay, která poskytla kampani svůj odborný názor. "Zachrání vám život, ale zanechají na vás stopu na důkaz toho, jak to dokázali."

Liam Bethell

Liam se nacházel jen 200 metrů od svého domu, když do jeho auta z boku narazil kamion. Výsledkem nehody bylo množství zlomených žeber, tři zlomené obratle a krvácení do mozku, jehož následkem byla kóma trvající 10 dní. Vzbudil se den před tím, než se narodila jeho dcera.

Přežil díky bezpečnostnímu pásu.

Kahutia Foster

Kahutia byl na cestě domů od svého přítele. Nezvládl řízení av dalším okamžiku se už auto s ním uvnitř řítilo mimo cesty. Na střeše se ocitlo ještě před tím, než narazilo do stromu.

Život mu zachránil zapnutý bezpečnostní pás.

Dion Perry

Dionne příběh se odehrál za nepříznivých podmínek. Během deště je řízení obzvláště nebezpečné a jinak to nebylo ani v tomto případě. Jeho auto se dostalo do smyku, stalo se neovladatelným a nakonec skončilo v příkopu. Jen kousek od sloupu vysokého napětí.

I přesto, že bylo jeho auto absolutně zničeny, on z něj dokázal vystoupit se pár odřeninami, i díky bezpečnostnímu pásu.

A Masone

Dan byl v momentě nehody 21 ročním mladíkem. Během toho, jak cestoval z noční směny domů, do něj narazil opilý řidič. Nehoda vyústila četnými zraněními, mezi které se zapsaly zlomené žebro, čelist a poškození mozku. Kromě toho museli záchranáři na Danově krku provést trachektómiu.

Za záchranou jeho života stojí bezpečnostný pás.

Rick Haira

Rick se vydal na cestu jen kousek mimo města Hanstings. No v momentě, kdy procházel přes železniční přejezd, jeho auto bylo zasaženo vlakem. Stalo se neovladatelným a zastavil ho až transformátor.

Předtím, aby Ricka vyhodilo z auta ho uchránil bezpečnostní pás.

Dylan Chirnside

Dylan se nacházel jen několik kilometrů od svého domu, když do něj ze strany narazil kamion. Následkem nehody bylo zranění hlavy a vážná zlomenina jedné z hlavních kostí, která propojuje hlavu s páteří.

Díky bezpečnostnímu pásu Dylan přežil a byl schopný zotavit se v průběhu 1,5 roku.

Willy Carberry

Willyho auto prorazilo svodidla a následujících 50 metrů se řítilo. Zastavil ho až elektrický sloup. Ještě před nárazem se auto stihlo převrátit na bok.

Před smrtí ho zachránil bezpečnostní pás.

James McDonald

James se nacházel na cestě, kterou cestoval každodenně. Shodou okolností mu do očí zasvítilo slunce a nedopatřením strhl volant do protisměru. Auto se ocitlo pod koly kamionu, který je měl až 18 tun. Následek měl podobu zlomené ruky a nosu rozděleného na dvě části.

I přesto přežil, díky bezpečnostnímu pásu.

Will Giles

V momentě, kdy Will zastavil se svým autem na křižovatce, ze zadu do něj narazilo jiné. To sice nezní velmi komplikovaně, ale následky byly daleko horší, protože náraz musel být skutečně silný. Došlo ke zranění mozku, mladík se musel znovu naučit chodit a mluvit.

Bezpečnostní pás ho zachránil před smrtí.

James Liberona-Feek

James byl účastníkem čelní srážky, z níž vyvázl se zlomeninou ruky a obou nohou. Kromě toho bylo několik vnitřních orgánů pohmoždění.

Po osmiměsíční rehabilitací byl schopen opět chodit, i díky bezpečnostnímu pásu.