Nezávislý švédský novinář Peter Sweden v úterý 26. listopadu informoval, že za poslední necelé dva měsíce ve Švédsku došlo k 33 bombovým útokům. K poslednímu z nich došlo včera večer v Edsbergu v bytovém domě. Na statistiku upozornil i poslanec Lubomír Volný. (Foto: Wikimedia, ilustrační)

Český poslanec Lubomír Volný na svém Twitteru v úterý sdílel status nezávislého švédského novináře Petera Swedena, který uvedl, že v noci z 25. na 26. listopadu ve švédském Stockholmu došlo v bytovém domě dva bombové útoky za pouhou hodinu. Navíc Sweden shrnul, že ve Švédsku za posledních 49 dní celkem došlo k 33 bombovým útokům.

„Včera v noci ve švédském Stockholmu proběhly dva bombové útoky za pouhou hodinu. Budova ve Stockholmu byla vážně poškozena. A výbuch v bytovém domě ve Stockholmu. Ve Švédsku došlo za posledních 49 dní k 33 bombovým útokům. To je šílenství!“ napsal novinář Peter Sweden.

Informace o posledním výbuchu potvrzují i švédská média. Servery mitti.se a stockholmdirekt.se uvedly, že v úterý večer policie obdržela několik oznámení o výbuchu v obytné oblasti nedaleko Edsbergu. Na nádvoří nově vybudované rezidenční čtvrti na Frestavägenu vybuchla u brány bomba. Nikdo by neměl být zraněn, sousední domy ani nejsou poškozeny.

Britská rozhlasová a televizní společnost BBC ve článku z 12. listopadu psala o tom, že se švédská policie zabývá bezprecedentními úrovněmi útoků, které cílí také na centrum Stockholmu. Tamní bombové, či explozní oddělení bylo svoláno, aby vyřešilo 97 explozí, které proběhly během prvních devíti měsíců letošního roku.

Přitom se uvádí, že podobná kategorie trestného činu nebyla registrována do roku 2017. Následně ale v roce 2018 došlo k 162 výbuchům a v posledních dvou měsících bylo na nové bombové oddělení svoláno téměř 30 lidí. Většinou jde o výsledek „práce“ gangů a zločineckých organizací.

„Stále četnější exploze jsou většinou dílem organizovaného zločinu a zanechávají za sebou rozbitá skla, prach a trosky. Od ledna do června letošního roku vybuchlo ve Švédsku sto bomb,“ poznamenal také britský týdeník The Spectator.

Devět z deseti pachatelů švédských gangových přestřelek jsou přistěhovalci první nebo druhé generace, informoval deník Dagens Nyheter, který patří k hlavním švédským deníkům. Země přešla z nejnižšího počtu násilných trestných činů v západní Evropě na jednu z nejvyšších. Pokud jde o bombové útoky, žádná jiná rozvinutá země na světě, která není ve válce, nezažila nic podobného, píše The Spectator.

„Letos ve Švédsku zatím došlo k více než 200 bombovým útokům. V Polsku došlo k 0 bombovým útokům. Má někdo tušení, proč je Polsko mnohem pokojnější než Švédsko?,“ ptá se na Twitteru nezávislý švédský novinář Peter Sweden.