Noviny The Drive věnovaly mimořádnou pozornost bezejmenné raketě třídy vzduch-vzduch, která byla představena na výstavě konstrukční kanceláře Vympel NPO (patří ke korporaci Taktické raketové zbraně). Expozice byla věnována 70. výročí podniku. (Foto: Wikimedia)

Autor uvádí, že na stojanu byla raketa pravděpodobně vytvořená na základě sovětské R-77. Je mnohem kratší než ostatní zástupci tohoto druhu. Odborník proto dochází k závěru, že „tajemná raketa“ by byla ideální pro odpalovací zařízení v malých postranních komorách stíhačky Su-57.

Obecně je konfigurace tohoto vzorku podobná raketě R-77, ale existují rozdíly.

„Tryska je širší, což může znamenat, že je schopna ovládat tahový vektor,“ předpokládá autor.

Přední část rakety také připomíná R-77. Novinář uvádí, že sovětská předchůdkyně měla poloaktivní radiolokační naváděcí systém. Byla vybavena infračerveným vyhledáváním. Je tedy možné, že i nová raketa bude mít všechny tyto možnosti.

Autor věnuje zvláštní pozornost malým otvorům v přední části, které mohou být určeny pro laserovou bezkontaktní pojistku. Ta reaguje v určité vzdálenosti od nepřátelského letounu a vypustí oblak střeliva.

V závěru článku autor uvádí, že taková kompaktní zbraň rozšíří možnosti stíhačky Su-57, neboť jí umožní nést větší počet raket.

Převaha ruských stíhaček páté generace

Přednedávnem americký magazín The National Interest informoval o tom, že americké letouny F-15C Eagle, jež tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva USA, nedokážou bez hluboké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57.
V článku se praví, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Přitom F-15C bude potřebovat velkou modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.

Americká stíhačka teoreticky může, píše The National Interest, získat modul Legion, který již vyvíjí společnost Lockheed Martin. Díky tomuto modulu by F-15C dokázal zjistit přítomnost letounů vyrobených s použitím technologií stealth, včetně Su-57, a zaútočit na ně.

„Su-57 ale vydrží první výstřel, a F-15C se octnou v nevýhodné situaci ve srovnání s neobvykle manévrovatelnými ruskými stíhačkami,“ upřesňuje magazín. V tomto případě bude přežití americké stíhačky úplně závislé na profesionalismu letců.

První ruská stíhačka páté generace

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30 mm automatickým kanonem, dokáže nést rakety třídy vzduch-vzduch a vzduch-země, a také různé bomby.

Ruská stíhačka Su-57 je konstruována jako stroj páté generace, kde se klade důraz na malou radarovou viditelnost. Té se dosahuje použitím speciální tvarů, materiálů a povrchů letounu.

USA jako stroje páté generace provozují stíhací letoun F-22 a F-35. F-35, na rozdíl do F-22, prodávají svým spojencům v rámci Severoatlantické aliance. Program stíhačky F-35 je nejdražším zbrojním programem na světě v historii vojenství.

Zdroj: snews.com