Podle serveru Wired, který se odvolává na obhájce soukromí, vláda USA nakupuje od externích poskytovatelů dat množství informací o amerických občanech, což představuje „noční můru“. (Foto: Flickr)

Vláda Spojených států tajně shromažďuje „velké množství“ „citlivých a intimních informací“ o svých občanech, informovala před více než rokem skupina vysokých poradců Avril Hainesovou, ředitelku národního zpravodajství.

Velikost a rozsah vládního úsilí o shromažďování údajů odhalujících drobné detaily ze života Američanů střízlivě a podrobně popisuje skupina expertů, kterou si ředitelka sama sestavila, v nově odtajněné zprávě. Hainesová koncem roku 2021 poprvé pověřila své poradce, aby rozpletli síť tajných obchodních dohod mezi komerčními zprostředkovateli dat a členy americké zpravodajské komunity. -Wired

„Tato zpráva odhaluje to, čeho jsme se nejvíce obávali,“ tvrdí právník Sean Vitka z neziskové organizace Demand Progress. „Zpravodajské služby nedodržují zákony a nakupují informace o Američanech, o kterých Kongres a Nejvyšší soud jasně řekly, že by je vláda neměla mít.“

Vláda používá „krkolomné výklady zákonů o stárnutí“ k obcházení práva na soukromí, protože státní zástupci stále více ignorují omezení, která jsou tradičně kladena na domácí sledování.

„Již léta varuji, že pokud použití kreditní karty k nákupu osobních údajů Američanů zruší jejich práva vyplývající ze čtvrtého dodatku, pak se tradiční kontrolní mechanismy pro vládní dohled rozpadnou,“ tvrdí senátor Ron Wyden (D-OR).

Během slyšení 8. března Wyden naléhal na Hainese, aby zprávu panelu zveřejnil – poté, co Haines řekl, že by si ji „rozhodně“ měla přečíst veřejnost. Přesně to se stalo v pátek poté, co ji Úřad ředitele Národního zpravodajství (ODNI) zveřejnil uprostřed bitvy s Informačním centrem pro ochranu soukromí (EPIC) o různé související dokumenty.

„Tato zpráva jasně ukazuje, že vláda si i nadále myslí, že se může vykoupit z ústavní ochrany za peníze daňových poplatníků,“ řekl Chris Baumohl, právník z EPIC. „Kongres se musí letos zabývat vládním zprostředkovatelem dat, a to ještě předtím, než začne uvažovat o jakémkoli opětovném schválení oddílu 702 zákona o dohledu nad zahraničním zpravodajstvím,“ dodal (s odkazem na probíhající politický boj o takzvaný „korunní klenot“ amerického dohledu, podle serveru Wired).

Vlastní panel poradců ODNI jasně říká, že statický výklad vlády ohledně toho, co je „veřejně dostupná informace“, představuje pro veřejnost značnou hrozbu. Poradci odsuzují stávající politiku, která v první řadě automaticky spojuje možnost koupit si informace s tím, že jsou považovány za „veřejné“. Informace, které se dnes o Američanech komerčně prodávají, jsou „více odhalující, dostupné o více lidech (ve velkém množství), je méně možné se jim vyhnout a jsou méně srozumitelné“ než ty, které jsou tradičně považovány za „veřejně dostupné“.

Snad nejkontroverzněji zpráva uvádí, že vláda se domnívá, že může „trvale“ sledovat telefony „milionů Američanů“ bez soudního příkazu, pokud za informace zaplatí. Pokud by vláda místo toho jednoduše požadovala přístup k poloze zařízení, bylo by to považováno za „prohlídku“ podle čtvrtého dodatku a vyžadovalo by to podpis soudce. Protože jsou však společnosti ochotny tyto informace prodávat – nejen vládě USA, ale i jiným společnostem – vláda je považuje za „veřejně dostupné“, a proto tvrdí, že si je „může koupit“. -Wired

Zpráva navíc uvádí, že je poměrně snadné „deanonymizovat a identifikovat jednotlivce“ na základě údajů, které byly původně anonymizovány před jejich komerčním prodejem. Podle zprávy lze s těmito údaji provádět takové věci, jako je „identifikace každé osoby, která se zúčastnila protestu nebo shromáždění, na základě polohy jejího chytrého telefonu nebo záznamů o sledování reklamy“, což vyvolává vážné obavy o občanskou svobodu, pokud jde o to, jak „velké množství nominálně ‚veřejných‘ informací může vést k citlivým agregacím“.

Zpráva dále uvádí, že v minulosti byl přístup k citlivým informacím o osobě součástí „cíleného“ a „předvídavého“ vyšetřování. To už dnes neplatí.

„Dnes, způsobem, kterému zřejmě rozumí mnohem méně Američanů a ještě méně z nich se mu může vyhnout, [komerčně dostupné informace] zahrnují informace téměř o každém,“ uvádí se ve zprávě a dodává, že „objem i citlivost“ informací, které si může vláda koupit, v posledních letech prudce vzrostly díky „sledování polohy a dalším funkcím chytrých telefonů“ a také díky „modelu zpeněžení založenému na reklamě“, který je základem velké části internetu.

Podle ODNI by tyto údaje „ve špatných rukou“ mohly být použity proti Američanům, „usnadnit vydírání, pronásledování, obtěžování a veřejné zostuzení“ – což jsou všechno prohřešky, kterých se zpravodajské služby a Bílý dům v minulosti dopustily.

„Vláda by nikdy nesměla nutit miliardy lidí, aby u sebe neustále nosili zařízení pro sledování polohy, aby zaznamenávali a sledovali většinu svých sociálních interakcí nebo aby vedli bezchybné záznamy o všech svých čtenářských návycích. Přesto chytré telefony, připojená auta, technologie sledování webu, internet věcí a další inovace měly tento účinek bez účasti vlády,“ uvádí se ve zprávě.

Zprávu si můžete přečíst níže:

Odni Declassified Report on… by

Zdroj: wired.com