Eskalace následuje po týdnech krvavých střetů a přichází tři roky po plnohodnotné válce s Arménií o Kavkaz. (Foto: Flickr)

Ázerbájdžán oznámil novou rozsáhlou vojenskou ofenzívu v separatistickém regionu Náhorní Karabach, vyhlásil „evakuaci“ etnických Arménů v „nebezpečné oblasti“ a otevřel krizi, která hrozí přerůst v totální válku.

K eskalaci dochází po měsících bezvýsledných jednání a uprostřed rostoucích spekulací, že se Tureckem podporovaný Ázerbájdžán připravuje na použití síly, aby ukončil desítky let trvající zamrzlý konflikt. Ve válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 zahynuly na obou stranách tisíce lidí. V posledních měsících Ázerbájdžán zpřísňuje blokádu dodávek potravin a léků do etnické arménské enklávy, která leží celá na jeho území.

Ministerstvo obrany Baku v úterý uvedlo, že zahajuje „místní protiteroristické aktivity“ s cílem „potlačit rozsáhlé provokace“ na území. Zprávy a filmové záběry z Náhorního Karabachu ukazovaly silné ostřelování a střelbu v enklávě. Ve Stepanakertu, faktickém hlavním městě neuznaného státu, houkaly sirény.

Tvrzení Ázerbájdžánu, že bude také evakuovat arménské obyvatelstvo z „nebezpečných oblastí“, vyvolalo okamžité obavy z etnických čistek.

Vyhlídka na obnovení války na Kavkaze je velkou strategickou a diplomatickou komplikací pro EU, která se o Ázerbájdžán uchází jako o spojence a alternativního dodavatele plynu Rusku.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová loni v červenci oficiálně navštívila Ázerbájdžán ve snaze zajistit zvýšení vývozu zemního plynu. Popsala zemi jako „spolehlivého a důvěryhodného partnera“ a s prezidentem Ilhamem Alijevem podepsala memorandum o porozumění o posílení hospodářské spolupráce, a to navzdory varování odborníků, že Brusel se pouze snaží nahradit jednu autokracii druhou.

Ázerbájdžánská vláda uvedla, že úterní útok zahájila v reakci na zničení vozidel nášlapnými minami, které zabily čtyři její vojáky a dva civilisty, ale neuvedla, jak obklíčení karabašští Arméni tyto zbraně položili.

„V rámci [„protiteroristických“] opatření jsou pozice na frontové linii a hloubková, dlouhodobá palebná stanoviště útvarů arménských ozbrojených sil, jakož i bojové prostředky a vojenská zařízení zneškodňovány pomocí vysoce přesných zbraní,“ uvedla ázerbájdžánská vláda v prohlášení.

Arménský premiér Nikol Pašinjan svolal bezpečnostní radu země a vyzval Radu bezpečnosti OSN a Rusko, aby podnikly „jasné a jednoznačné kroky k ukončení ázerbájdžánské agrese“.

Hikmet Hadžijev, zahraničněpolitický poradce ázerbájdžánského prezidenta Alijeva, v rozhovoru pro POLITICO uvedl, že „cílem je neutralizovat vojenskou infrastrukturu“, a dodal, že místnímu arménskému obyvatelstvu byly zaslány SMS zprávy varující před „protiteroristickými akcemi“.

„Byli požádáni, aby se drželi stranou od legitimních vojenských cílů,“ řekl Hadžijev.

V následném prohlášení ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvedlo, že zřídilo „humanitární koridory a přijímací místa“ s cílem „zajistit evakuaci obyvatelstva z nebezpečné oblasti“.

Siranush Sargsyan, místní arménská novinářka z Karabachu, však v hlasové zprávě ze Stepanakertu sdělila serveru POLITICO, že ani ona, ani nikdo z její rodiny neobdrželi SMS zprávy varující před útokem, a uvedla, že nabídce Ázerbájdžánu na opuštění „humanitárního koridoru“ nelze věřit. „Jak jim mohu věřit? Určitě mě zabijí,“ dodala.

Zdroj: politico.eu