V uplynulém roce 18 amerických států oficiálně ukončilo stav nouze z dob pandemie – včetně potravinové dávky covid, zatímco prosincový mandát Kongresu ukončí v březnu pomoc pro dalších 32 států spolu s District of Columbia, Americkými Panenskými ostrovy a Guamem. (Foto: Twitter)

Společný návrat k politice před pandemií zahrnuje zvýšené dávky v nezaměstnanosti a daňové úlevy na děti, jakož i zpětnou úpravu programu Medicaid, která zvýšila počet přihlášených.

Nyní lidé čekají až devět hodin v kilometrových frontách na jídlo zdarma – někteří z nich říkají, že si mohou dovolit jíst pouze jednou denně, zatímco jiní říkají, že omezují drahé potraviny, jako je maso, pro konkrétní členy rodiny, například pro dospívající chlapce.

„Říkal jsem si: ‚Páni, vláda se nás teď snaží zabít,'“ řekl 63letý Danny Blair z Kentucky. Blair, který žije se svou ženou v mobilním domě, přežívá ze svého invalidního důchodu, píše Washington Post.

„Chtějí nás vyhladovět,“ pokračoval Blair, který zřejmě nevěděl, že vládní pomoc poskytovaná během pandemie není trvalá.

Blair a jeho žena naskakují dvakrát měsíčně ve čtyři hodiny ráno do svého nákladního auta, aby si zajistili několik základních potravin, které jim rozdává Hazel Green Food Project. Nedávno v pátek čekali devět hodin, než místní vězni v pracovní službě začali nakládat pytle s masem a zeleninou, bramborovými lupínky a sušenkami do vozidel v jedné z nejchudších komunit v zemi.

Moře zoufalství a strádání podél této opuštěné dálnice v Kentucky, od přední až po zadní část fronty, předznamenávalo, co možná čeká miliony Američanů, protože federální vláda tento týden ukončila zbývající pandemické zvyšování měsíčních dávek potravinových lístků. -WaPo

Jak píše Post, stažení pomoci související s pandemií by mohlo znamenat překážku pro snahy Bidenovy administrativy „snížit chudobu“ a zároveň vybudovat „zdravější a udržitelnější střední třídu“, což nebylo ani jedním z deklarovaných cílů dočasné pomoci.

„Zaznamenali jsme pozitivní přínosy a méně potíží, včetně rodin s dětmi,“ uvedla Dottie Rosenbaumová, vedoucí pracovnice nestranického Centra pro rozpočtové a politické priority, která poukazuje na to, že všechny peníze zdarma pomohly snížit míru dětské chudoby v roce 2021. „Můžeme očekávat, že se to nyní obrátí.“

Podle Centra pro rozpočtové a politické priority se po snížení dávek očekává, že průměrný příjemci dávek SNAP klesne o přibližně 90 dolarů měsíčně. Ještě větší snížení však čeká seniory a chudé pracující, kteří dostávají pomoc z jiných vládních programů a budou mít pravděpodobně nárok na nižší dávky.

Podle místní sítě potravinových bank Feeding Kentucky se v Kentucky mnoha seniorům pobírajícím potravinové lístky snížila měsíční dávka z 281 na 22 dolarů poté, co stát v květnu ukončil pandemickou nouzi.

„Připravujeme se a naše agentury, členské potravinové banky, potravinové spižírny a vývařovny nejsou připraveny na to, co je brzy zasáhne,“ řekla výkonná ředitelka Ohijské asociace potravinových bank Lisa Hamler-Fugittová. „Toto snížení a ukončení stavu nouze v oblasti veřejného zdraví nemůže přijít v horší dobu.“

Ještě předtím, než dávky v Ohiu tento měsíc skončily, Hamler-Fugittová uvedla, že poptávka v potravinových bankách v loňském roce prudce vzrostla, protože maloobchodní ceny potravin v celé zemi vzrostly o 11,4 %, což je více než pětinásobek historického ročního průměru. Uvedla, že charitativní organizace a potravinové banky v Ohiu v posledním čtvrtletí roku 2022 obsloužily 3,1 milionu lidí, což označila za rekord a asi o 600 000 více, než kolik jich bylo obslouženo ve stejném období roku 2021.

Hamlerová-Fugittová nyní očekává, že mnoho z 1,5 milionu příjemců dávek ve státě bude také shánět potravinovou pomoc, a dodala, že podle jejích odhadů snížení dávek každý měsíc připraví maloobchodní ekonomiku Ohia o 120 milionů dolarů. -WaPo

„Odhadujeme, že bychom museli patnáctkrát zvýšit distribuci, abychom to vůbec začali řešit, a na to nemáme prostředky,“ řekla Hamler-Fugittová. „Takže se zvýší míra hladu mezi našimi seniory a rodinami a naše děti budou zaostávat ve studiu, protože se nebudou moci soustředit s prázdným žaludkem.“

Je to praktické?

V Kentucky senátor za GOP Donald Douglas během debat řekl, že není praktické žít „v neustálém stavu nouze“.

„Položme si otázku, měly by být dávky SNAP způsobem života?“ zeptal se. „Nyní víme, že pro některé je. Měly by být způsobem života pro dospělé?“ ptal se.

Zdroj: washingtonpost.com