Úpadek statusu světové rezervní měny je často dlouhý proces plný popírání. Existuje řada ekonomických „expertů“, kteří již léta odmítají veškerá varování před kolapsem dolaru. (Foto: Flickr)

Prostě to nechápou nebo nechtějí pochopit. Představa, že by americká měna mohla být někdy sesazena z trůnu defacto globálního obchodního mechanismu, je podle nich nemožná.

Jedním z klíčových pilířů, které udržují dolar jako světovou rezervu, je jeho petrostat a tento faktor je často uváděn jako důvod, proč zelená bankovka nemůže selhat. Dalším argumentem je, že dolar je podporován plnou silou americké armády a americká armáda je podporována americkým ministerstvem financí a Federálním rezervním systémem – Jinými slovy, dolar je podporován… dolarem; je to velmi kruhová a naivní pozice.

Tyto názory jsou rozšířené nejen mezi ekonomy hlavního proudu, ale jsou také všudypřítomné v alternativních médiích. Mám podezření, že hlavním zádrhelem analytiků hnutí za svobodu je představa, že by globalistický establishment někdy dopustil, aby dolar nebo americká ekonomika zkrachovaly. Není snad dolarový systém jejich „zlatou husou“?

Odpověď zní ne, NENÍ to jejich zlatá husa. Dolar je jen dalším odrazovým můstkem na cestě k jejich cíli, jímž je jednotná světová ekonomika a jednotná světová měna. V minulosti zničili status světové rezervy jiných měn, proč by totéž neudělali s dolarem?

Bílé knihy a eseje globalistů konkrétně nastiňují potřebu snížení role americké měny i úpadku americké ekonomiky, aby se uvolnilo místo digitálním měnám centrálních bank (CBDC) a novému globálnímu měnovému systému řízenému MMF. Varoval jsem před tím už před lety a můj postoj vždy byl, že vykolejení dolaru pravděpodobně začne s koncem jeho petro statusu.

V roce 2017 jsem publikoval článek s názvem „Saúdský převrat signalizuje válku a reset nového světového řádu“. Tehdy jsem poznamenal, že náhlý přechod moci do rukou korunního prince Mohammeda bin Salmána naznačuje změnu vztahu Saúdské Arábie k USA. Uvedl jsem, že:

„Abychom pochopili, jak drastický tento převrat byl, vezměme v úvahu následující – po desetiletí saúdští králové udržovali politickou rovnováhu tím, že rozdělovali důležité mocenské pozice jednotlivým, pečlivě vybraným nástupcům. Pozice jako ministr obrany, ministerstvo vnitra a šéf Národní gardy. Dnes všechny tři pozice ovládá Mohammed bin Salmán. Zahraniční politika, obranné záležitosti, ropná a ekonomická rozhodnutí a společenské změny jsou nyní v rukou jednoho muže.“

Vzestup MBS podpořil Veřejný investiční fond (PIF), fond tvořený biliony dolarů, které dodali globalisté ze skupin Carlyle Group (rodina Bushů atd.), Goldman Sachs, Blackstone a Blackrock. MBS si získal přízeň globalistů z jednoho konkrétního důvodu – otevřeně podpořil jejich „Vizi pro rok 2030“, plán na likvidaci energetiky založené na „fosilních palivech“ a zavedení kontroly emisí uhlíku. Ano, je to tak, hlava Saúdské Arábie podporuje konečný konec energetiky založené na ropě, jehož součástí je i konec dolaru jako ropné měny.

Výměnou za spolupráci získávají Saúdové přístup k financování podobnému ESG a také přístup k pokrokům v oblasti umělé inteligence a takzvané „digitální ekonomice“. Zní to bláznivě, ale hodně se mluví o vývoji umělé inteligence, která má léčit četné zdravotní problémy a prodloužit délku života. S takovými sliby není překvapivé, že saúdské elity budou ochotny zahodit dolar a dokonce i ropu.

V roce 2017 jsem si toho všiml:

„Domnívám se, že další fáze globálního ekonomického resetu začne zčásti prolomením dominance petrodolaru. Důležitým prvkem mé analýzy strategického odklonu od petrodolaru byla symbióza mezi USA a Saúdskou Arábií. Saúdská Arábie byla od samého počátku nejdůležitějším klíčem k tomu, aby dolar zůstal petroměnou.“

Domníval jsem se, že ohrožení statusu petrodolaru nakonec podnítí zástupná válka mezi Východem a Západem:

„Světová hospodářská válka je skutečným názvem hry, protože globalisté si hrají na loutkáře Východu a Západu. Je to geopolitická krize, kterou vytvoří, aby zkonstruovali veřejnou podporu pro řešení, které předem určili.“

Tehdy jsem si myslel, že taková zástupná válka bude zahájena na Blízkém východě, možná v Íránu. Je však zřejmé, že Ukrajina je sudem střelného prachu, který si globalisté vybrali, alespoň prozatím, přičemž další bota, která spadne, je Tchaj-wan.

V letech, která uplynula od doby, kdy jsem tyto předpovědi učinil, se vztahy mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Čínou velmi sblížily. Obchody se zbraněmi a energií se stávají základem obchodu, což vedlo k tichému, ale trvalému vzdalování Saúdů od dolaru. V minulém týdnu se domino pro pád dolaru dalo do pohybu, když Saúdská Arábie v Davosu oznámila, že je nyní ochotna obchodovat s ropou v alternativních měnách.

V reakci na to Si Ťin-pching přislíbil zvýšit úsilí o podporu používání čínského jüanu v energetických obchodech. To se shoduje s jiným článkem, který jsem napsal v roce 2017 pod názvem „Ekonomická koncová hra pokračuje“, v němž jsem popsal, jak bude konflikt s východními zeměmi (Čínou a Ruskem) využit k vytvoření katalyzátoru konce petro statusu dolaru.

Význam saúdského oznámení nelze přeceňovat; je to začátek konce dolaru. Světový rezervní status dolaru je do značné míry závislý na jeho petrostatu. Bez jednoho nelze mít druhý. Jedná se o téměř stejnou dynamiku, která před desetiletími vedla k implozi britské libry šterlinků jako světové petro měny, což mělo za následek vzestup dolaru na jeho místo.

Tentokrát to však nebude jediná zahraniční měna, která převezme roli světové rezervy, ale systém měnového koše řízený MMF, nazývaný zvláštní práva čerpání, spolu s jedinou globální digitální měnou, která zatím nemá jméno, ale nyní se vyvíjí.

Důsledky ztráty rezervního statusu budou pro ekonomiku USA zničující. Je to jediné lepidlo, které drží náš systém pohromadě – Schopnost odkládat inflaci jejím vývozem do zahraničí je supervelmocí, kterou mají pouze USA. Fed může tisknout peníze donekonečna, pokud chce, aby financoval vládu nebo podpořil americké trhy, dokud jsou zahraniční centrální banky a korporátní banky ochotny absorbovat dolary jako nástroj globálního obchodu. Pokud dolar přestane být hlavním mechanismem mezinárodního obchodu, všechny biliony a biliony dolarů, které FED v průběhu let vytvořil ze vzduchu, se různými cestami vrátí zpět do USA a výsledkem bude hyperinflace (nebo hyperstagflace).

Tato dynamika je již ve hře, protože zahraniční držitelé amerického dluhu a dolarů se jich od roku 2017 zbavují rekordním tempem. Tento proces pokračuje v době, kdy Federální rezervní systém snižuje svou bilanci a zvyšuje úrokové sazby, což znamená, že již neexistuje kupec poslední instance.

To může být důvodem, proč řada zahraničních centrálních bank obnovila nákupy zlatých rezerv a opět hromadí zásoby drahých kovů. Zdá se, že jsou si dobře vědomy toho, co se s dolarem stane, zatímco americká veřejnost zůstává v nevědomosti.

Dopady poklesu dolaru se nemusí projevit okamžitě nebo se projeví až za rok či dva. To, co se stane, bude důsledná inflace, která se přidá k vysokým cenám, s nimiž se již potýkáme. To znamená, že Federální rezervní systém bude nadále držet úrokové sazby na vyšší úrovni a ceny se sotva pohnou, nebo mohou stoupat navzdory zpřísňování měnové politiky. Dokonce i tváří v tvář velkému recesnímu poklesu, který podle mých předpovědí začne v dubnu, zůstanou ceny STÁLE vyšší.

Po celou dobu budou mainstreamová média a vládní ekonomové tvrdit, že „netuší“, proč je inflace tak vytrvalá, a že „to nikdo nemohl čekat“. Někteří z nás to viděli, ale jen proto, že přijímáme realitu, že dny dolaru jsou sečteny.

Zdroj: alt-market.us