Přes 400 pilotů podalo společnou žalobu proti společnosti Boeing za „bezpříkladné utajení“ závad konstrukce modelu 737 MAX, informuje australská televize ABC s odkazem na soudní spisy. (Foto: Wikimedia)

Podle údajů televize, podali piloti, kteří jsou vyučení pro lety s 737 MAX, žalobu proti společnosti za rozhodnutí, která pro ně znamenala ztráty a psychické problémy po té, co mnoho leteckých společností pozastavilo provoz tohoto modelu. 

Podle soudních spisů, které získala k dispozici televize, obvinili letci Boeing z „účasti v bezpříkladném utajení závad v konstrukci MAX, o kterých věděla, a které se staly zřejmě příčinou pádu dvou letounů MAX, a následujícího pozastavení provozu daného stroje po celém světě“.

Soudní líčení se má konat u soudu v Chicagu 21. října 2019. 

Lety modelu 737 MAX byly pozastaveny v USA a mnoha dalších zemích po pádu dvou těchto strojů. V březnu se zřítil Boeing 737 MAX letecké společnosti Ethiopian Airlines s 157 lidmi na palubě v blízkosti etiopského města Debre-Zeit. V listopadu 2018 havaroval stejný letoun indonéské společnosti Lion Air.

Po tomto neštěstí uzavřelo asi 20 zemí svůj vzdušný prostor před letadly tohoto modelu, mnoho leteckých společností pozastavilo provoz Boeingu 737 MAX 8. Federální letecká správa USA také zakázala provoz daného modelu.

Během vyšetřování příčin havárií byly odhaleny eventuální závady v systému korekce manévrování (MCAS). Společnost Boeing se věnuje odstranění těchto závad a obnovila program školení letců. 

Datum zahájení testů Boeingu 737 MAX nebylo zatím stanoveno.

Zdroj:  abc.net.au