Vědci v Ústavu výzkumu rakoviny ve Velké Británii zjistili, že monosacharid manóza, která se používá jako doplněk stravy, dokáže zpomalit růst zhoubných nádorů a posílit účinek chemoterapie u myší, jež trpí různými druhy rakoviny. Článek je zveřejněn na EurekAlert!

Při průzkumu dávali vědci manózu do pitné vody nebo perorálně myším trpícím rakovinou slinivky břišní, kožní rakovinou nebo rakovinou plic. Ukázalo se, že sacharid brzdí růst nádoru a nemá vedlejší účinky.

V další části experimentu léčili živočichy s rakovinou cisplatinou a doxorubicinem, dvěma přípravky, jež se často používají v chemoterapii. Výsledek ukázal, že manóza nejen zmenšuje nádor, ale dokonce prodlužuje život některých myší.

Růst rakovinových tkání potřebuje glukózu, avšak manóza dokáže zablokovat přítok uhlovodíků do zhoubných buněk. Zároveň nesnižuje schopnost normálních tkání ke vstřebování glukózy.

Účinek manózy byl také ověřen na buněčných kulturách různých druhů rakoviny, včetně leukémie, osteosarkomu, rakoviny vaječníků a střev.

Některé buňky reagovaly na manózu, některé pokračovaly v dělení a růstu.

Vědci sdělili, že hodlají zjistit, proč má manóza takový elektivní účinek.

Zdroj:  eurekalert.org