Velká Británie poslala do Estonska pět útočných vrtulníků Apache jako „zadržující faktor“ proti „pravděpodobné hrozbě“ ze strany Ruska. Oznámila to britská televizní stanice Sky News. (Foto: Flickr)

Tyto stroje budou na místě podporovány výzvědnými vrtulníky Wildcat, které se spolu s Apache stanou součástí programu NATO na rozšiřování vojenské přítomnosti ve východní Evropě.

Jak prohlásil ministr obrany Spojeného království Gavin Williamson, nasazení útočných vrtulníků v Estonsku je „životně důležité“.

„Jde o velmi reálnou hrozbu, kterou vidíme ze strany Ruska. Jedna z příčin toho, proč tam rozmisťujeme pět vrtulníků Apache, spočívá v tom, že se stále přizpůsobujeme měnící se situaci,“ cituje Williamsona televizní stanice Sky News.

Britský deník The Daily Star již dříve informoval o tom, že dva rezervní prapory britských speciálních sil (SAS), které byly přesunuty do Estonska před šesti měsíci, monitorují „ruské aktivity“ v pohraničních oblastech.

Na summitu NATO, který se konal ve Varšavě v roce 2016, se Aliance rozhodla rozmístit v Lotyšsku, Litvě a Estonsku na žádost těchto zemí mezinárodní rotační prapory.

V Moskvě uvedli, že Rusko nehodlá útočit na žádnou členskou zemi NATO, stejně jako na jakoukoli jinou zemi. Ministr obrany Sergej Šojgu podotkl, že na pozadí hysterie v Polsku a v baltských zemích se početní stav vojsk NATO u ruských hranic zvýšil až sedminásobně.

Zdroj:  news.sky.com