Zatímco společnost Disney čelí kritice za to, že nebojovala proti kontroverznímu floridskému zákonu dříve, videozáznam z interního hovoru ukazuje vedoucí pracovníky, kteří vysvětlují údajnou atmosféru tolerance ve společnosti. (Foto: Twitter)

Na videu je zachycena režisérka animovaných filmů Latoya Raveneauová, která se podílela například na seriálu Hrdá rodina. Popisuje v něm, že když poprvé pracovala u společnosti Disney, cítila obavy, protože slyšela zvěsti, že společnost hraje s obsahem příliš opatrně.

„Ale pak byla moje zkušenost zarážejícím způsobem opačná, než jsem slyšela,“ řekla na záběrech, které byly mezitím zveřejněny na Twitteru. „V mé malé kapse Proud Family Disney TVA byli showrunneři superpřívětiví. Meredith Robertsová [senior viceprezidentka Disney Television Animation] a naše tamní vedení se k mému ne zcela tajnému homosexuálnímu programu chovali velmi vstřícně. Takže jsem měl pocit, že to tak možná bylo i v minulosti, ale asi se něco muselo stát. Obrátili to k lepšímu.“

Hovořila o prosazování umístění párů stejného pohlaví do pozadí pořadů, což je posun ve společnosti Disney, která se dlouhá léta dostávala pod palbu kritiky za cenzurování takových záběrů a bagatelizování toho mála zastoupení LGBTQ+.

Videa z webináře unikla k pravicovému aktivistovi Christopheru Rufovi, který je sdílel se svými stoupenci.

SCOOP: Získal jsem videozáznam z porady všech zaměstnanců společnosti Disney ohledně floridského zákona o rodičovských právech, kde výkonná producentka Latoya Raveneauová říká, že její tým zavedl „vůbec ne tajnou homosexuální agendu“ a pravidelně „přidává homosexualitu“ do dětských pořadů.

SCOOP: Karey Burke, prezidentka společnosti Disney, říká, že „jako matka jednoho transgender dítěte a jednoho pansexuálního dítěte“ podporuje, aby v našich příbězích bylo „mnoho, mnoho, mnoho LGBTQIA postav“, a chce, aby minimálně 50 procent postav tvořily LGBTQIA a rasové menšiny.

Konferenční hovor měl pravděpodobně zmírnit vnitřní napětí ve společnosti Disney uprostřed kritiky, že společnost, která je významným zaměstnavatelem na Floridě ve svých zábavních parcích Walt Disney World, zůstala neutrální, když floridský zákonodárný sbor projednával kontroverzní zákon „neříkejte gay“. Teprve poté, co guvernér Ron DeSantis zákon podepsal, společnost přislíbila, že bude bojovat za jeho zrušení nebo za jeho zrušení u soudu.

Na jednom videu Karey Burkeová, prezidentka společnosti Disney General Entertainment Content, hovořila o tom, že je matkou dětí LGBTQ+.

„Jsem tu vlastně jako matka dvou queer dětí, jednoho transgender dítěte a jednoho pansexuálního dítěte, a také jako vedoucí pracovnice.“ Burkeová řekla ve videu. „To byla věc, která mě opravdu dostala, protože jsem toho v průběhu posledních několika týdnů slyšela tolik od mnoha svých kolegů.“

Kritici nového zákona pranýřovali společnost Disney za to, že se neozvala dříve. Ve floridských parcích společnosti Disney se konaly protesty a stávky zaměstnanců. Zákon zakazuje výuku sexuální orientace nebo genderové identity ve třídách od mateřské školy do třetí třídy, což podle kritiků potlačí reprezentaci a dokonce i uznání existence LGBTq+ lidí. Mnozí se také obávají, že ustanovení povedou k tomu, že se děti budou svěřovat rodičům i v nepodporujících rodinách, kde by jim mohly hrozit potíže nebo újma.

Společnost v posledních letech pracovala na nápravě pověsti, že se jí nedaří prosazovat zastoupení LGBTq+, ale koordinátor produkce Allen March uvedl, že společnost v posledních letech pracovala na produkci obsahu s větším zastoupením. „Jsou opravdu otevření zkoumání queer příběhů,“ řekl. Hovořil například o tom, že pokud se děj odehrává v New Yorku, měl by svět ve filmu přesně odrážet New York. To zahrnovalo i vytvoření sledovacího systému vedlejších postav ve scénách, aby se zajistilo, že určité procento tvoří postavy bez genderové příslušnosti.

„Není to jen hra s čísly, kolik máte LGBTQ+ postav,“ řekl, „čím více je příběh zaměřen na postavu, tím více nuancí do jejího příběhu dostanete.“

Rufo je známý především tím, že podnítil rozhořčení nad kritickou rasovou teorií, složitou právní teorií, která se na základní škole nevyučuje, a to do té míry, že státy včetně Floridy zakázaly její výuku ve třídách.

„Vedeme morální válku proti společnosti Disney,“ napsal na Twitteru. „Přímo útočíme na jejich veřejnou pověst. Obracíme proti nim polovinu jejich zákazníků.“

Velká část reakcí na uniklá videa byla pro-LGBTQ+.

„Prosím, vyjádřete, co považujete za problematické na tom, co popisuje,“ stojí v reakci na tweet uživatele An Onoma na video Raveneau. „Myslíte si, že dvě postavy líbající se v pozadí jsou v pořádku, aby je viděly děti, jen když jde o heterosexuální pár?“.

Zdroj: advocate.com