Srílanská vláda po protestech proti nedostatku potravin a pohonných hmot zablokovala přístup k sociálním médiím a zavedla 36hodinový zákaz vycházení.

Prezident Gotabaya Rajapaksa vydal oznámení, které zakazuje komukoli pobývat na jakékoli veřejné komunikaci, v parku, ve vlaku nebo na mořském pobřeží, pokud nemá písemné povolení úřadů.

Zákaz vycházení začal platit v sobotu za soumraku. Mezi zablokované sociální sítě patří Facebook, Twitter a Instagram.

Nefunguje ani aplikace WhatsApp a uživatelé mobilních telefonů obdrželi zprávu, že se tak děje „podle pokynů Komise pro regulaci telekomunikací“.

Cílem přísných omezení je zabránit novým protestům poté, co byly davy obviněny ze čtvrtečního zapálení vozidel v blízkosti prezidentovy soukromé rezidence.

Od té doby byla nasazena armáda, která má nyní pravomoc zatýkat podezřelé osoby bez zatykače.

Ostrovní země se nachází uprostřed velké hospodářské krize. Ta je částečně způsobena nedostatkem zahraniční měny, která se používá k placení dovozu pohonných hmot.

Tváří v tvář půldenním i delším výpadkům elektřiny, nedostatku pohonných hmot a základních potravin a léků dosáhl hněv veřejnosti nového vrcholu.

Čtvrteční protest před domem prezidenta Radžapaksy v Kolombu začal pokojně, ale podle účastníků se situace změnila v násilí poté, co policie použila slzný plyn, vodní děla a přítomné lidi také zbila.

Protestující se policistům pomstili tím, že na ně házeli kameny. Podle úředníka, kterého citovala tisková agentura Reuters, byly při střetech zraněny nejméně dvě desítky policistů.

Demonstranti v hlavním městě nesli transparenty vyzývající k odstoupení prezidenta. Demonstrace znamenají obrovský obrat v popularitě Rádžapaksy, který se v roce 2019 dostal k moci většinovým vítězstvím a slíbil stabilitu a „pevnou ruku“ při řízení země.

Zdroj: bbc.com