Jihoafrická republika nyní oznámila, že se ruský prezident Vladimir Putin nezúčastní summitu BRICS, který se v zemi uskuteční příští měsíc. Ještě v minulých dnech Kreml signalizoval, že je odhodlán se summitu osobně zúčastnit, přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač. (Foto: Flickr / ilustrační)

Náměstek jihoafrického prezidenta Paul Mashatile v nedávném prohlášení uvedl: „Chápeme, že jsme vázáni Římským statutem, ale nemůžeme někoho pozvat a pak ho zatknout. Můžete pochopit naše dilema.“

O změně plánů ve středu informuje BBC, která píše, že „oznámení přišlo poté, co jihoafrický vůdce prohlásil, že jakýkoli pokus o zatčení Vladimira Putina by byl vyhlášením války Rusku“.

Jeho příjezd do Jihoafrické republiky by vyžadoval, aby jihoafrické úřady jednaly, jinak by země porušila Římský statut.

„Putin se rozhodl zúčastnit summitu BRICS prostřednictvím videokonference, půjde o plnohodnotnou účast,“ potvrdil agentuře RIA Novosti mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov. Za Rusko se zúčastní ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Prohlášení kanceláře jihoafrického předsednictví označilo Putinovo rozhodnutí nezúčastnit se za „vzájemné“ a uvedlo, že k tomuto rozhodnutí došlo v důsledku „řady konzultací“ o summitu. Důležitější však bylo úterní vyjádření prezidenta Cyrila Ramaphosy:

„V zájmu transparentnosti musím zdůraznit, že Jihoafrická republika má zjevné problémy s provedením žádosti o zatčení a předání prezidenta Putina,“ řekl. „Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášením války.“

Zatímco prezident Ramaphosa je považován za Putinovi nakloněného, byla to přední jihoafrická opoziční strana Demokratická aliance (DA), která na vládu tlačila, aby ruského vůdce zatkla, pokud na summit přijede.

Jedná se o první výrazné omezení jeho cestování od války na Ukrajině….

Existují precedenty, kdy byla hlavám států, na které byl vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu, udělena dočasná imunita – například když súdánský prezident Umar al-Bašír navštívil Jihoafrickou republiku v roce 2015, přestože byl v té době hledán Mezinárodním trestním soudem pro válečné zločiny. To však bylo v té době právně napadeno u jihoafrických soudů.

BRICS, což je zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku – je stále více vnímán jako alternativa ke skupině G7 a tyto země se do značné míry odpoutaly od přístupu Západu ke konfliktu na Ukrajině. Buď byly „neutrální“, nebo vydaly prohlášení, která se zdají být vstřícná vůči Moskvě, pokud jde o střet s NATO.

Zdroj: mg.co.za