Analýza dat z radioteleskopů umožnila vědcům objevit dříve neznámý typ vesmírných objektů. Jsou zaoblené a mají jasnější okraje. Astrofyzikové se domnívají, že jde o stopy tlakových vln z nějakých ohromných událostí mimo galaxii. Předběžné výsledky studie jsou k dispozici na webu arXiv.org. (Foto:NASA)

Analýza dat z radioteleskopů umožnila vědcům objevit dříve neznámý typ vesmírných objektů. Jsou zaoblené a mají jasnější okraje. Astrofyzikové se domnívají, že jde o stopy tlakových vln z nějakých ohromných událostí mimo galaxii. Předběžné výsledky studie jsou k dispozici na webu arXiv.org.

Na konci roku 2019 objevil australský komplex radioteleskopů ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) tři podivné kruhové objekty, které byly viditelné pouze v rádiových vlnách a nebyly detekovány v rentgenovém, optickém nebo infračerveném rozsahu. Astrofyzikové je označili za „podivné rádiové kruhy“ či ORC (Odd Radio Circles). 

Později byla existence dvou ze tří objektů potvrzena s pomocí australského radioteleskopu Compact Array. V archivních datech radioteleskopu Giant MetreWave z roku 2013 byl poté objeven další, tedy čtvrtý, ORC. 

ORC připomínají kruhy nebo bubliny, tři z nich jsou zvláště zářivé na okrajích. Vědci v čele s astrofyzikem Rayem Norrisem z australské Western Sydney University se domnívají, že objevili novou třídu vesmírných objektů. Připouštějí však, že to mohou být neobvyklé projevy již známých zbytků supernov, planetárních mlhovin, protoplanetárních disků apod. 

Avšak pouze dva z ORCů mají optickou galaxii blízko centra rádiového záření, další dva nejsou spojeny s galaktickou aktivitou. Přitom ORC 3 je podobný homogennímu disku, zatímco ostatní tři jsou spíše prstence.

Jejich radiospektrální index neodpovídá indexu planetárních mlhovin a na studovaném vesmírném úseku je jich příliš mnoho, aby šlo o zbytky supernov, které jsou mnohem méně běžné. 

Všechny čtyři objekty se nachází ve vysokých galaktických šířkách, ale jejich vzdálenost není známa, a proto není možné mluvit o jejich skutečné velikosti. Vědci poznamenávají, že k pochopení podstaty těchto objektů je třeba provést další studii.