Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Rusko vyvinulo nové "vojenské možnosti", jež "snižují práh" pro použití jaderných zbraní, píše Newsweek.

V rozhovoru pro německou Deutsche Welle, který byl publikován ve čtvrtek, Stoltenberg poukázal na vojenskou hrozbu, jež představuje Rusko pro členské státy této aliance.

"Nebudu specifikovat jaké konkrétně máme zpravodajské informace ohledně ruských zbraní. Moskva ale vyvíjí nové vojenské možnosti, obojí konvenční i nukleární, které snižují práh pro použití jaderných zbraní ze strany Ruska v potenciálním konfliktu," cituje portál slova Stoltenberga.

Řekl, že NATO odpovídá na rostoucí vojenské možnosti Ruska "největším posílením kolektivní obrany" a umísťováním vojáků NATO v Polsku, Pobaltí a regionech Černého moře.

"Chceme poslat jasný vzkaz jakýmkoli potenciální nepřátelům, že NATO je tady, aby ochraňovalo všechny spojence před jakoukoli hrozbou. Hlavním důvodem, proč to děláme, není pro provokaci jakéhokoli konfliktu, ale aby byl zachován mír," řekl.

Komentáře generálního tajemníka se objevily v době, kdy se NATO připravuje na červencový summit v Bruselu kvůli rostoucím napětím mezi USA a evropskými spojenci, dodává Newsweek.

Zdroj:  newsweek.com