Dva australští vědci jsou posledními, kteří svým novým překvapivým objevem způsobili bolest hlavy akademikům: masivní kovová koule ve středu Země. (Foto: Flickr)

Seismologové z Australské národní univerzity zveřejnili podle svých slov důkaz o existenci obrovské pevné kovové koule uprostřed planety. A slovem obrovská myslíme obrovskou. Je tlustá neuvěřitelných 400 kilometrů.

Dvojice Thanh-Son Phạm a Hrvoje Tkalčić, která za touto prací stojí, tvrdí, že kovový objekt se nachází uvnitř vnitřního jádra a má složení železo-nikl, přičemž dvojice jej označila za „nejvnitřnější vnitřní jádro“.

Bylo nalezeno díky studiu zemětřesení a měření jejich seismických vln, které se odrážejí v celé planetě, což zní na začátek dost surreálně.

Rázové vlny se měří podle doby, za kterou projdou Zemí, přičemž každá vrstva planety má jinou hustotu.

Existuje názor, že nejvnitřnější vnitřní jádro by skutečně mohlo mít jiné vlastnosti, pokud jde o vnitřní a vnější jádro.

Pham to řekl deníku Washington Post: „Je zřejmé, že nejvnitřnější vnitřní jádro má něco jiného než vnější vrstva.

„Domníváme se, že způsob, jakým jsou atomy [zabaleny] v těchto dvou oblastech, se mírně liší.“

Dodal: „Průlom v této studii spočívá v tom, že jsme našli nový způsob, jak odebrat vzorek ze samotného středu vnitřního jádra Země.“

Vnitřní jádro vědci studují kvůli tomu, jak je důležité pro samotný život na Zemi, protože poskytuje planetě magnetické pole, které chrání samotný život před škodlivým zářením ve vesmíru.

„Pochopení evoluční historie vnitřního jádra naší planety a jeho spojení s geomagnetickým polem je důležité pro pochopení časové osy vývoje života na povrchu Země,“ píše dvojice v časopise The Conversation.

„Potenciální rozdíl mezi nejvnitřnější kovovou koulí a vnějším pláštěm vnitřního jádra není v jeho chemickém složení, jako je tomu u některých jiných vrstev Země.

„Obě jsou pravděpodobně tvořeny slitinou železa a niklu s malým množstvím lehčích chemických prvků.

“ Navíc se zdá, že přechod z nejvnitřnější (pevné) koule do vnějšího pláště vnitřního jádra (rovněž pevného) je spíše pozvolný než ostrý. Proto jej nemůžeme pozorovat prostřednictvím přímých odrazů seismických vln od něj.

Zdroj: ladbible.com